izgubljena
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

Ispis iz državljanstva BiH - odricanje od BiH državljanstva

čet sij 14, 2016 2:49 pm

Dragi moji, podstaknutaa nekolicinom pitanja sa ovog foruma, a i licnim iskustvom, rijesila sam da otvorim ovu temu kako bismo razmjenili iskustva i informacije, Naime, cinjenica je da mnogi od nas svakdnevno nailaze na poteskoce koje im namece posjedovanje bosansko drzavljanstva u inostranstvu, a imaju zelju da steknu novo te ne znaju sta da rade a ne muci im se sa Ambasadom BiH mozemo da pisemo ovdje

Jedan od znacajnih razloga za mene je i to sto imamo sada ovo sto imamo sa izbjeglicama, pa polako zatravaraju sve granice u EU, tako da nema više slobodnog putovanja u evropi, u meduvremenu kontroliraju na svim granicama sve drzavljane, a sto ti pasos manje vrijedi to ti je veci problem

Zalim da se ispisem iz drzavljanstva BiH radi sticanja državljanstva Íslanda

Koje su moje " mane" ako ja prihvatim strano drzavljanstvo a odreknem se BH drzavljanstva ?

Sta je sa imovinom Koju bi naslijedila od svojih roditelja, da li ima nekih ogranicenja kad se odradi ispis iz BiH drzavljanstva ? - Naime ja posjedujem udio (50%) na obiteljskoj kuci u BiH. Da li odricanjem od BH Drzavljanstva gubim pravo vlasnistva na nekretnine i zemljiste? Da li nakon odricanja mogu ikad vise kupiti/naslijediti pokretnu/nepokretnu imovinu kao stranac?

Sta treba da vam posaljem da bi Se moj brak upisao u BIH kao i izmjena prezimena?

Da li ja ako se odlucim nekada vratiti iz Islanda u BiH u penziji za nekih 20 godina, imam mogucnost da primam penziju iz Islanda u BiH, a jos vaznije da li ja mogu da kupim nekretninu u BiH jer necu vise biti drzavljanka BiH ?

Meni je juce stiglo:

Garancija za prijem u državljanstvo

Poštovana gospođo,
Pozivamo se na vašu molbu za prijem u državljanstvo od 04.01.2016.g. i saopćavamo Vam da ispunjavate zakonske uslove, osim otpusta iz BiH državljanstva. Nadležna Općina nije podigla prigovore protiv prijema. Zato Vas molimo da pokrenete postupak ispisa iz državljanstva BiH u Vašoj domovini i da nakon njegovog okončanja Matičnom uredu podnesete odgovarajuće rješenje o otpustu iz BiH državljanstva.
O definitivnom prijemo udlučuje Vlada shodno Zakonu o sticanju i gubitku državljanstva Španije.
Na osnovu ovog dopisa ne mogu se ostvarivati prava na davanje državljansva. Garancija se mora opozvati ukoliko se ispostavi da podnosilac zahtjeva više ne ispunjava ili nikada nije ni ispunjavao bilo koji od uslova potrebnih za davanje državljanstva.
Molimo Vas da primite na zanje i ostajemo s prijateljskim pozdravima.

Vlada Íslanda

bluemore

Re: Ispis iz državljanstva BiH - odricanje od BiH državljanstva

čet sij 14, 2016 3:07 pm

Ja se vala nikad ne bi odrekla BiH državljanstva, BiH mi je toliko toga pružila za mene je to najvrijednija stvar koja postoji :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: lažem :lol: :lol: :lol:

ispis iz državljanstva BiH; ispis iz BiH drzavljanstva; ispisnica iz drzavljanstva BIH; ispis iz drzavljanstva Bosne i Hercegovine, odjava iz drzavljanstva BiH, odjava BiH drzavljanstva, odjava iz drzavljanstva bosne i hercegovine, otpust iz drzavljanstva

sarajevsky
Site Admin

Re: ispis iz državljanstva BiH - odricanje od BiH državljanstva

sub sij 16, 2016 5:44 pm

Imate slicnu temu oko odricanja od bosanskog drzavljanstva na ovom forumu, sad da je ne trazim

Tu imas podatke advokata koji se drzavljanstvom bavi decenijama, ugovoris putem emaila, dobijes punomoc za odricanje od BiH drzavljanstva, uputstva, ostalo sto ti je potrebno, i ne dolazis u BIH sve ti uradi, rahatluk, ko ce se zajeb* sa tim licno, da je meni uslovi za drugo drzavljanstvo :cry:

a to sto te ostalo zanima kontaktiraj pa pitaj, slabo ko zna odgovore na ta sva pitanja

Ministarstvo civilnih poslova BiH ispis iz drzavljanstva, Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj

mirni

Re: ispis iz državljanstva BiH - odricanje od državljanstva BiH

pon sij 18, 2016 8:58 am

Mislim da je nakon ovog teksta sve jasno, stamo stavljam najbitnije, i pametnom dosta, stavio sam samo pojedine citate jer je intervju jako velik.

Morao sam se odreći BH državljanstva, ali nikada neću zaboraviti gdje je moja domovina

"No, jedan sitni detalj vezan za najnoviji uspjeh bh. gitariste posebno je zanimljiv. Naš poznati bosanac se morao odreći BH državljanstva i uzeti EU državljanstvo kako bi dobio pomenuti posao."

"U Bosni i Hercegovini postoje zaista divni profesionalci u svim segmentima, recimo ja sam proceduru odricanja od BiH državljanstva uradio preko advokatske kancelarije Prnjavorac, oni su savršeni, da dio ostaloga u BH funkcionira kao oni , ja ne bih radio ispis iz BH drzavljanstva, već bi se vratilo nazad u tu državu"

slika
Slika sa sticanje državljanstva

"iz EU su mu državljanstvo nudili još prije dvije godine, što je naš BiH velikan odbio. Ipak, na kraju jednog i početku drugog puta, promjena pasoša bila je neizbježna."

"Naš BiH velikan je, sve sa pasošem i pod zastavom BiH, nastupao od Japana do Sjedinjenih Američkih Država. S ponosom je, kaže, pojašnjavao ko je ta, gdje je ta, da prostiš, Bosna."

"Postoji mnogo anegdota vezano za tu temu. Kada bi me pitali odakle sam, ja bih ponosno odgovorio: Bosnia! A onda bi mi drugi rekli: Oh, Boston, that's great!", kaže on."

"Često bi me pitali da li se sjećam rata, kakva je sada situacija, šta je tradicionalno jelo i slično. Ja uvijek pričam o prirodnim ljepotama. U Kini su rijetki čuli za Bosnu, ali zato svi znaju za Valtera i Sarajevo", kaže on."

"Domovina je za mene nešto sveto. Mjesto gdje sam se rodio, grad sa ulicama u kojima sam se igrao, zaljubljivao, izlazio, mjesto na koje se uvijek rado vraćam, gdje sretnem stare prijatelje iz djetinjstva, familiju, mjesto gdje sam išao u školu. Tako da svejedno gdje se sada nalazim, gdje se budem nalazio jednog dana, Bosna će mi uvijek biti u srcu i velikim dijelom ću biti Bosanac, a tek onda Europejac, što ne mogu izbjeći jer sam posljednjih osam godina tu proveo i na neki način se već adaptirao u način života. Ali to je tek jedan mali dio mene"

Ostati ili otići iz bare pune krokodila

"U Bosni i Hercegovini postoji mnogo talentovanih mladih ljudi na mnogim područjima. To je vrlo teško i kompleksno pitanje. U posljednje vrijeme nisam baš upućen u neke stvari, ali mislim da ne postoji dovoljna podrška tim mladim ljudima od ljudi sa visokih funkcija, koji im mogu pomoći. Mislim da je problem što novca nema dovoljno, a i kada ga ima on se troši na neke druge stvari, tako da ljudi u koje treba ulagati ne dobiju ništa od toga, ili dobiju vrlo malo. Tako da su primorani ili otići negdje vani i pokušati isplivati u bari punoj krokodila ili ostati i ugušiti se. Možda pretjerujem. Ne znam"

Granoff

Re: ispis iz BiH državljanstva - odricanje od BiH državljanstva

uto sij 19, 2016 4:45 pm

Imam jedno pitanje oko sluzenje vojnog roka - imam pored Hrvatskog i BiH drzavljanstvo (iz Banja Luka sam). Trebam sluziti vojni rok zovu me u Hrvatskoj. U Bosni nema vojnog roka. Cuo sam da ko ima dvojno drzavljanstvo regulise vojnu obvezu u jednoj od zemalja cije drzavljanstvo ima. Da li ja mogu npr. da kazem da cu u vojsku u Bosnu, posto se tamo vise nije obvezan vojni rok, pa da me ovi ovde oslobode sluzbe? :roll:

Trenutno sam u Svicarskoj.

Kako bi ja rado uradio ispis iz BiH drzavljanstva ili cak i iz Hrvatskog, jer najvise mi igra ulogu sigurnost pri trazenju "moguceg" novog posla ili ako trazis kredit ili bilo sto drugo, nije isto kad das C-Vizu i CH osobnu. A u zadnjih par godina dosta su se pogorsala prva stranaca.

Recimo glupi primjer: Nazovem osiguranje da osiguram auto i prvo pitanje koje mi pitaju je odakle sam i koju vizu imam. Kad sam rekao C i iz HR sam, rekli su mi da ja kod njih nemogu osigurati auto jer dolazim iz Yuge! Djevojku na telefonu sam 4 puta pitao jel se ona to sali ili.. Nazalost rekla je ona, ja tomu nisam kriva to je politika Winthertur osigurajavuce kuce (sad se drugacije zove). Mislim da je iz ovog primjera vidljivo o cemu se radi. A radi se i o tomu da imam pravo i ja da biram sto ce i kako ce biti u mjestu gdje zivim, jer ovdije se svaki mjesec glasa u svezi necega, a dosta toga ima veze sa strancima i sa trenutacnim stanjem u drzavi, politickim ili ekonomskim i nezelim biti po strani jer sve sto domaci plate, platim i ja i zasto bi oni odlucivali i u moje ime a ja i moja supruga koja je tu rodena nebismo..Moj glas nece prevagnuti, ali u pitanju je princip. Trenutno mogu samo potpisati peticiju,, a to mozes macku o rep objesit, sa druge strane ako ikad budem u situaciji da biram između dva državljanstva mislim da bih izabrao hrvatsko. Hrvatski pasoš ima bolji međunarodni rang od bosanskog pasoša. Nisam aktivni glasač ni u Hrvatskoj ni u Bosni. Stoga nisam previše zabrinut zbog gubitka prava na glasanje, a svakako se ne mislim vratiti u Banjaluku.

ispis iz državljanstva BiH u Sarajevu; ispis iz BiH drzavljanstva Sarajevo; ispisnica iz drzavljanstva BIH u Sarajevu, ispis iz BIH drzavljanstva preko advokata

SarajLejdy

čet sij 21, 2016 7:28 pm

sarajevsky je napisao/la:Imate slicnu temu oko odricanja od bosanskog drzavljanstva na ovom forumu na linku: ODRICANJE OD BIH DRZAVLJANSTVA

Da advokatski ured Prnjavorac je najjaci definitivno kao advokatski ured za državljanstvo u BiH

Svi su im klijenti extremno odusevljeni...

Pazi ovih:

slika

Medutim ja sam dobio Francusko državljanstvo tako da imam dva, evo procedure kroz koju sam prosao, dok je sve islo cak se i zakon promjenio...

Odes u biro za naturalizaciju i trazis papir na kojem pisu uvjeti.
Zavisi o slucaja do slucaja. Nema jednog pravila za sve.
(Necu navoditi osobni slucaj.)
Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
Zatim, ako imas zadovoljene uvjete, posaljes dossier.
Sve papire kojima dokazujes ono sto se od tebe trazi.
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag.
Nakon sto dobijes potvrdu o primitku, cekas.

I cekas.
Cekas.
Ne znas nista, pokusavas se raspitati, nitko ne zna nista.
Ne fermaju te ni pol posto.
Godine prolaze, ti cekas.
Moguce je da ti posalju da im jos fali neki papir
Nakon sto ga posaljes, cekas.
Nitko ne zna nista...

Kad na kraju i zaboravis na to, stigne neko "pismo".
I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama".
Onda ti daju rendez-vous gdje da ides po "le" papir.
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

P.S. Platis neke takse i opet cekas, sacuvati zivce je kljuc svega.

ispis iz državljanstva BiH preko advokata; ispis iz BiH drzavljanstva preko advokata; ispisnica iz drzavljanstva BIH u Sarajevu
Sarajevo ljubavi moja!

sarajlija

pet sij 22, 2016 9:37 am

Da je meni prilika da se ispisem iz BiH drzavljanstva ne bi se dvoumio nikako...

ispis iz bosanskog drzavljanstva preko advokata, ispis iz državljanstva BiH u Sarajevu; ispis iz BiH drzavljanstva Sarajevo; ispisnica iz drzavljanstva BIH u Sarajevu
Sarajevo ljubavi moja - Bilo gdje da krenem o tebi sanjam putevi me svi tebi vode cekam s' nekom ceznjom na svijetla tvoja Sarajevo ljubavi moja.

anamarija

čet sij 28, 2016 9:42 am

Imas ih takodje na pravosudnom portalu BiH jedan sudija u sudu je dao pojasnjenja nekome kome je trebala slicna stvar, evo ti copy past:
Odgovor cu na tvoja pitanja slijedecim redom, a kako si i postavio:

Najbolja advokatska kancelarija u BiH koji se od 1995 specijalizirano bavi advokatskim poslovima oko drzavljanstva BiH je advokatska kancelarija Prnjavorac osnovan 1993 .g. preporuceni su od svih Ambasada u koje su registrovane kod nas, poput Ambasade Engleske u BiH, Ambasade USA, Njemacke Ambasade, Ambasade Norveske u BiH, Ambasade Italije... sto svakako najbolje govori o tome ko su.

Evo ti jedna od preporuka koju sam nasao na netu od lica iz Norveske pa sama procitaj sadrzaj:

AleksandarJovanovic je napisao: Zamolio sam da mi ovdje u Norveskoj – da mi objasne kako da sto prije uradim postupak ispisa iz drzavljanstva BiH oni su mi rekli da je njima jedan bosanac prosle godine donijelo ispisnicu iz BiH drzavljanstva i da su tom prilikom njima puno pohvalili svog advokata za proceduru ispis iz BiH drzavljanstva – advokat Prnjavorac iz BiH i da preko njih sve ide SUPER I POUZDANO i jako brzo a uz to cijena advokata je niza nego cijena same takse drzavi BiH. Punomoc za ispis iz BiH drzavljanstva sam dobio postupio dalje po uputama i super. Jer ne daj Boze da tvoj pasos BiH i licna karta i ostala dokumenta dodju u ruke pogresnom covjeku, svasta bi se moglo desiti necu ni da pomisljam katastrofe

Da stvar bude jos bolja i nevjerovatnija posto je taj advokatski ured sertificiran i u Norveskoj od zvanicnih drzavnih organa i preporucen kao ugledna advokatska kancelarij. Meni su na kraju kad su slali orginal rjesenje o ispisu iz BiH drzavljanstva sa svim potrebnim ovjerama poput apostila itd... - poslali i racun za advokatske usluge a onda su mi ovdje taj racun priznali i oslobodili me i poreza na taj iznos i na taksu drzavi – fantazija zziva, bukvalno me skoro pa besplatno dosslo .

I sslag na tortu su moje maksimalne mogucce preporuke, sto cu docarat i ovom slikom sto sam slikao. Ako ko ima kakvih pitanja pitajte mene liccno ili njih na moj email pisite: ako ko bude ovo procito a trebo mu taj posao neka ih puno pozdravi od mene.
slika
Zauvijek zahvalan
Aleksandar Jovanovic, Oslo.
AleksandarJovanovic1976@gmail.com

- Sve sto u BiH imas od vlasnistva na nekretninama, i daje ces da imas, tvoje vlasnistvo niko ne moze oduzeti bez obzira na tvoje drzavljanstvo.

-C ijena takse za ispis iz drzavljanstva BiH iznosi 800,00 KM odnosno 200 KM za ona lica koji imaju, odnosno sticu drzavljanstvo drzava bivse EX YU.

- Sto se tice naslijedivanja i imovine tice kada obavis proceduru ispisa od BiH drzavljanstva bit ces strano fizicko lice, ali sa nasljedstvom u BiH nemas nikakvih ogranicenja, najlakse receno: MOCICES DA NASLIJEDIS bez OGRANICENJA NEKRETNINE, kao i pokretnu imovinu u BiH.

- Sto se tice kupovine nekretnina u Bosni i Hercegovini nakon odricanja od BH drzavljanstva u skladu sa novim zakonom koji je stupio na snagu, nemas nikakvih ogranicenja prilikom kupovine nekretnina na prostoru BiH.

Tu imas dosta zanimljivosti

A ovo su bila pitanja:
Imam vise pravnih pitanja, kao mala napustila sam bosnu i otisla u dansku sa roditeljima.
sljedeca pitanja me zanimaju ako tko od vas sa pravosudja zna da mi pomogne ?

1. ko mi kao advokat moze najbolje i najpouzdanije pomoc u BiH oko BiH drzavljanstva da ne dolazim nikako – treba mi neko bas ekstra strucan i pozdan i kvalitetan advokat
2. jel se ispis iz bosanskohercegovackog drzavljanstva radi u MUP Sarajevo ?
3. koliko kosta ispis iz BiH drzavljanstva
4. na meni se vodi jedna manja vikendica sto su mi poklonili dedo i nana hocul je izgubiti ?
5. Sta je sa nasljedstvom poslje odricanje od BiH drzavljanstva
7. Kada uradim ispis iz BIH drzavljanstvu mogu da steknem ?

Sendt fra min GT-I9300 med Tapatalk2

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

Re: ispis iz državljanstva BiH - odricanje bosanskog drzavljanstva

čet sij 28, 2016 8:00 pm

Izašao i Novi zakon o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine:

UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O DRŽAVLJANSTVU F BiH
Vlada Federacije BiH utvrdila je i u hitnu parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog zakona o državljanstvu Federacije BiH, kojim se vrši usuglašavanje sa odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine, koji je na snazi od 2013. godine.
Zakon na razini BiH definira drugačija rješenja (uvjete) u pogledu stjecanja državljanstva po osnovu naturalizacije, te ukida osnov prestanka državljanstva FBiH po sili zakona. Bez donošenja Zakona o državljanstvu FBiH, usuglašenog sa zakonom na razini BiH, ne postoji mogućnost da Federalno ministarstvo unutarnjih poslova pristupi rješavanju zahtjeva za istodobno stjecanje državljanstva Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine. Naime, trenutačno su drugačiji uvjeti za stjecanje državljanstva Bosne i Hercegovine u odnosu na važeći propis u Federaciji BiH
Stoga Prijedlog zakona o državljanstvu Federacije BiH u svim bitnim pitanjima utvrđuje rješenja iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH, s određenim manjim prilagodbama organizaciji vlasti Federacije BiH.
Obzirom da su bile već tri izmjene i dopune Zakona o državljanstvu F BiH, te da bi usuglašavanje sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH obuhvatilo više od 25 odredaba federalnog zakona, ocijenjeno je da je prihvatljivije predložiti cjeloviti novi tekst. Prijedlog zakona usuglašen je i s Europskom konvencijom o državljanstvu, koju je Bosna i Hercegovina ratificirala 2008. godine. Na taj način su eliminirani slučajevi nastanka apatridije u zakonodavstvu Federacije BiH.

Ugledni pravni ekspert za državljanstvo BiH, advokat Alma Prnjavorac ističe da bez donošenja Zakona o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine koji bi bio usaglašen sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine, koji je objavljen u “Službenom glasniku BiH”, broj 87/13 od 11. 11. 2013. godine, ne postoji mogućnost da Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova pristupi rješavanju zahtjeva za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine i državljanstva Federacije Bosne i Hercegovine, koja se istovremeno stiču, jer su uvjeti za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine utvrđeni Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine u odnosu na uvjete za sticanje državljanstva Federacije Bosne i Hercegovine utvrđeni Zakonom o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine drugačiji.
Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine propisano je da entitetski zakoni o državljanstvu moraju biti usklađeni i harmonizovani sa tim zakonom.
Najznačajni međunarodni dokument koji se odnosi na pitanje državljanstva je Evropska konvencija o državljanstvu, koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala 2008. godine.

Osnovi sticanja državljanstva Federacije Bosne i Hercegovine su usklađeni s odredbama Evropske konvencije o državljanstvu te su na taj način eliminisani slučajevi nastanka apatridije u zakonodavstvu Federacije Bosne i Hercegovine.

S obzirom na to da su postojale već tri izmjene i dopune Zakona o državljanstvu Federacije te da bi usklađivanjem sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine bilo potrebno obuhvatiti više od 25 odredbi Zakona o državljanstvu Federacije, ocijenjeno je da je zbog lakšeg snalaženja i praćenja u njegovoj primjeni prihvatljivije predložiti novi Zakon o državljanstvu Federacije BiH. Također, na ovo rješenje iz istih razloga opredijelilo se Ministarstvo lokalne uprave i samouprave Republike Srpske kada je u pitanju donošenje Zakona o državljanstvu Republike Srpske, koji isto treba biti usklađen s Izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine. Donošenje novih entitetskih zakona o državljanstvu je i preporuka Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.

Član 13.
(Sticanje državljanstva za lica kojima je
državljanstvo prestalo odricanjem ili otpustom)
Lice kojem je državljanstvo Federacije, radi sticanja ili zadržavanja državljanstva druge države, prestalo odricanjem ili otpustom, može podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva Federacije ako ispunjava uvjete iz člana 8. ovog zakona, osim uvjeta iz stava (1) tač. a) i b) tog člana, samo ako ima odobren privremeni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine najmanje godinu dana neposredno prije podnošenja zahtjeva ili ima odobren stalni boravak u Bosni i Hercegovini, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima odobren privremeni ili stalni boravak na teritoriji Federacije.

ispis iz bosanskog drzavljanstva preko advokata, ispis iz bosanskog drzavljanstva u Sarajevu, ispis iz BiH
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

Raj'voSA

Re: Ispis iz BiH drzavljanstva - odricanje drzavljanstva

sub pro 31, 2016 3:12 pm

Zdravo, odricanje od bosanskog drzavljanstva advokat, tema je Odricanje BiH državljanstva

Želeo bih da se prijavim za naturalizaciju. Za sada imam bosanskohercegovačko državljanstvo, ali ih više stvarno ne trebam. Tako da mogu rado bez njega. odricanje od BiH drzavljanstva

Na vebsajtu građanima stoji da je iseljenje samo neophodno, ako se ovo ne odvija automatski.

citat: odricanje od bosanskog drzavljanstva cijena
Morate se odreći svog prethodnog državljanstva ako nije automatski izgubljen putem naturalizacije prema stranom zakonu. U posebnim slučajevima, na primjer, ako razriješenje iz prethodnog državljanstva nije moguće u razumnom roku ili uopšte nije prihvaćeno, "multinacionalnost" je prihvaćena. Ovo važi i ako ste državljanin druge države članice Evropske unije ili Švajcarske. Ministarstvo civilnih poslova BIH - odricanje od bosanskog drzavljanstva

Zapravo, prema članu 17 Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine, bosanska državljanstvo se automatski izgubi kada primite drugu.Odricanje od drzavljanstva bosne i hercegovine
citat:
Član 17.
Državljanstvo BiH gubi se dobrovoljnim sticanjem drugog državljanstva, ukoliko se ne određuje drugačije bilateralnim sporazumom zaključenim između BiH i te države.

Da li ko zna je li moguće ovako uraditi odricanje od bosanskog državljanstva ? Odricanje od drzavljanstva BiH
Sloboda, to je najveci civilizacijski domet. Za slobodu vrijedi zrtvovati sve.

steta

Re: Ispis iz državljanstva BiH - odricanje od BiH državljanstva

sri sij 04, 2017 11:42 pm

A šta mislite o ovome:
Državljanstvo Europske unije dobio milion ljudi
Članice Evropske unije 2016. godine dale su državljanstvo 995.000 ljudi; najveći rast bilježi Hrvatska

Stopa naturalizacije

Rumuni su grupa evropskih državljana koja je najčešće mijenjala državljanstvo, a slijedi ih 19.800 Poljaka.

Gotovo sve osim tri države članice zabilježile su rast odobrenih državljanstava u 2016. u odnosu na 2015, a najveći relativni skok bilježi Hrvatska, koja je narasla s 1.196 na 3.973 osobe, od kojih je 38,2 posto iz Bosne i Hercegovine, 18,5 posto iz Srbije i 4,4 posto iz Čilea. Najviše državljanstava odobrila je Italija (201.000), a najmanje Litvanija (176).

Hrvatska ima i najvišu stopu naturalizacije, koja iznosi 9,7 osoba na 100 stranih državljana. Taj se pokazatelj odnosi na omjer osoba koje su tokom godine dana stekli državljanstvo i broja stranih državljana u zemlji na početku godine. Hrvatsku slijede Švedska sa 7,9 i Portugal sa 6,5 novih državljana na 100 stranaca.

Gledajući po kontinentima, najviše novih državljana dolazi iz Evrope, njih 32,5 posto, a slijede Afrika s 29,6, Azija s 20,9 i Amerike s 15,2 posto.

Članice Evropske unije 2016. godine dale su državljanstvo 995.000 ljudi, a najveći relativni skok kad je o tome riječ zabilježila je Hrvatska, pokazalo je istraživanje Eurostata objavljeno u ponedjeljak.

U 2016. državljanstvo je u nekoj od članica Evropske unije dobilo 995.000 ljudi, što je rast s 841.000 u godini prije i 889.000 u 2014, pokazalo je istraživanje statističkog ureda Evropske unije.

Od sveukupnog broja osoba koje su dobile državljanstvo njih 12 posto bili su državljani neke druge članice EU-a.

Najviše državljanstava dobili su Marokanci, njih 101.000 , od kojih je 89 posto dom pronašlo u Španiji, Italiji i Francuskoj, dok su na drugom mjestu Albanci, njih 67.500, koji su otišli u Italiju i Grčku.

Slijedi ih 41.700 Indijaca, od kojih je 60 posto dobilo britansko državljanstvo, i 32.9000 Pakistanaca, od kojih je više od pola također završilo na Otoku. Državljanima EU-a postalo je i gotovo 33.000 Turaka i 24.000 Ukrajinaca, dok je i 29.700 Rumuna promijenilo članicu.[/color]
Za njih sigurno nema odricanja od bosanskog drzavljanstva vise, svoje su odradili, jer tako su morali

Granoff

Re: Ispis iz bosanskog državljanstva - odricanje od BiH državljanstva

sub sij 07, 2017 5:46 pm

Hvala sad mi je mnogo jasnije sve

ispis iz BH državljanstva; ispis iz BiH drzavljanstva Sarajevo; ispisnica iz drzavljanstva BIH u Sarajevu

steta

pon sij 09, 2017 8:17 pm

odlicna stvar!

ispisnica iz drzavljanstva BIH u Sarajevu, ispis iz državljanstva BiH u Bosni i Hercegovini, ispisnica iz drzavljanstva BIH preko Ambasade

Ivan

pon sij 09, 2017 8:22 pm

Zdravo svima!

Pa još jedno pitanje: Bosna i Hercegovina ne zahteva otpust iz državljanstva BiH za strance koji podnose zahtev za bosansko državljanstvo: da li to znači da ja mogu da zahtevam nazad državljanstvo Bosne i Hercegovine?

Svaki odgovor je više nego dobrodošao. Hvala unapred.

pinoki

Re: Ispis iz bosanskog državljanstva - odricanje bosanskog drzavljanstva

sri sij 11, 2017 2:45 pm

Najbolje je imati dva tri drzavljanstva ako se moze

steta

Re: Ispis iz bosanskog državljanstva - odricanje bosanskog drzavljanstva

sub sij 14, 2017 9:03 pm

Ivan je napisao/la:Zdravo svima!

Pa još jedno pitanje: Bosna i Hercegovina ne zahteva otpust iz državljanstva BiH za strance koji podnose zahtev za bosansko državljanstvo: da li to znači da ja mogu da zahtevam nazad državljanstvo Bosne i Hercegovine?

Svaki odgovor je više nego dobrodošao. Hvala unapred.

Ne moze !!

Veronika

Re: Ispis iz BIH drzavljanstva - odricanje od Bosne i Hercegovine

sri sij 18, 2017 2:56 pm

pinoki je napisao/la:Najbolje je imati dva tri drzavljanstva ako se moze

Da moze imali bi ljudi.

To moze samo u nekim drzavama.

odricanje od državljanstva BiH tj odricanje od bosanskog drzavljanstva se onda mora raditi jer ne dopustaju dvojno drzavljanstvo

Natrag na “Sarajevo”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.