Exentaler
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

Islam

pon kol 17, 2015 4:33 pm

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog Čitaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara,stvara čovjeka od ugruška!Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj,koji poučava peru,koji čovjeka poučava onome što ne zna.

Ovako je na brdu Hira melek Džebrail počeo objavljivanje Kur'ana poslaniku Muhammed a.s. 610 godine, i nastavilo se sve do poslanikove smrti 632 godine.Razlikuju se dva perioda objavljivanja Mekkanski dio i Medinski dio.Muslimani imaju svoj kalendar koji se racuna po Hiđri ili preseljenju poslanika iz Mekke u Medinu.

Islam se u 1400 godina nije mjenjao kao religija, samo su se javili razliciti pravci a glavna i osnovna podjela su sunitski i šitski muslimani.Sunitski muslimani osim religije postuju i poslanika Muhammeda a.s. Ovakav razdor se desio poslije poslanikove smrti.Šiti smatraju da je Alija ibn Ebu - Talib naslijednik i vođa svih muslimana i da mu je to pravo uskraceno na prevaru.Od tada su cesti sukobi na relaciji šiti - sunniti.U islamu postoji i nekoliko pravaca, koji se razlikuju u nekim stvarima, poput sufizma koji se takodjer smatra misticizmom.

Islam je danas u najvecoj duhovnoj krizi od svog nastanka, pojavom agresivnog selefijskog tumacenja, koje islam pretvara u religiju agresije a ne religiju umjerenosti.Iako pod takvom krizom, islam je ujedno i najbrze rastuca religija na svijetu trenutno.

"Sada sam vam vasu vjeru upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera"....
Ziv se covjek na sve navikne, samo mrtav jok :mrgreen:

Hammer

Re: Islam

uto kol 18, 2015 1:52 am

Ruski Pop: Budućnost pripada Muslimanima...

Danas mi je došla jedna starica i upitala me: Oče, objasni mi jednu stvar: Kada na primjer trebam u Crkvu uzmem taxi. Kada za volanom taksija sjedi Musliman, neće da uzme novac od mene i kaže mi: Sin ne može da prihvati novac od majke! A kada mi stane krščanin, on kaže: To je moj posao, i uzme novac od mene.

Ja (pastor) sam na to odgovorio sasvim jednostavno: Ti Muslimani su bliži više krščanstvu nego ti kršteni vozači, koji ponekad idu u crkvu. Jer oni ne osjećaju nikakvu ljubav, niti imaju saosjećanja nitti samilosti. Umjesto da pomognu starici i da joj kažu, odvešću te i platiti za tebe. Interesantno je današnji Muslimani znaju šta je lijepo pred Bogom, a današnji kršćani to ne znaju. I ko je bliži Bogu? Zbog toga budućnost pripada muslimanima! Oni su budućnost! Oni će nastaniti zemlju!

Kada muslimani imaju svoja slavlja, kršćani se boje ići u te četvrti, gdje nekoliko hiljada omladinaca, klekne na koljena i moli se i obožavaju Boga. Gdje ste vidjeli toliko Krščana da obožavaju Boga???
Nigdje!! Nikada!! Samo nekoliko žena, koje idu u crkvu...
Ako sve postane zapad, odakle će onda sunce izlaziti

Hammer

uto kol 18, 2015 2:15 am

Jevrejski Rabin, o Islamu...

U Izraelu imate kršćanske stranke kao i jevrejske političke partije koje su pod autoritetom vlade. Drugim riječima, kršćanstvo je duhovna religija za grupu ljudi koji su umrli! Međutim Islam se gradio od samog temelja kao ideja koja se može oduprijeti svim promjenama u svijetu na osnovu jake vjere , imana.

U Islamu je sve jednostavno. Postojao je Poslanik Muhamed. a Bog mu je poslao objavu Kuran, tada se počelo graditi religiozno društvo i na tim osnovama su se gradila nova društva i nova učenja. Kasnije se ispostavilo, da su ova učenja ta koja su u stanju da podnesu promjene, kao sto nalazimo to vrlo jasno čitajući Kuran.

Učenja ove objave su napravljena tako da mogu da prežive teške situacije. To je sve što se u stvarnosti i dešavalo. Islamska učenja su preživjela, i ona su u stanju da prkose čak i najtežim okolnostima. I ova današnja će preživjeti, dok će ostala učenja propasti....

Alfred

sri kol 19, 2015 2:43 pm

Islamu pod hitno treba reforma. Neki Mahmud Luther , Usman Zwingli ili neko tog profila.

Exentaler

čet kol 20, 2015 2:02 am

Alfred je napisao/la:Islamu pod hitno treba reforma. Neki Mahmud Luther , Usman Zwingli ili neko tog profila.

Ne treba islamu reforma.Islamu treba prosto da se drzimo islama.Nista vise i nista manje, bez koje kakvi tumacenja, ''rastumacenja'' ...

Ta su tumacenja dovela do krize islama, tacnije krize vjernika, islam nikad nije u krizi.

Hammer

sri kol 26, 2015 11:45 pm

Exentaler je napisao/la:
Alfred je napisao/la:Islamu pod hitno treba reforma. Neki Mahmud Luther , Usman Zwingli ili neko tog profila.

Ne treba islamu reforma.Islamu treba prosto da se drzimo islama.Nista vise i nista manje, bez koje kakvi tumacenja, ''rastumacenja'' ...

Ta su tumacenja dovela do krize islama, tacnije krize vjernika, islam nikad nije u krizi.

Tačno izvorni Islam bez reforme! Tako je i Lav NikolajevićTolstoj zborio.....

Ruski pisac L. N. Tolstoj pročitao je 1908. godine knjigu Hadisi Muhammeda, a.s. od Abdullaha es-Suhreverdija, koja je bila objavljena u Indiji. Tolstoj je od pročitanih hadisa napravio zbirku i ponudio je na štampanje ruskoj štampariji Posrednik (oktobra 1908.) pod nazivom Muhammedovi hadisi kojih nema u Kur'anu.

Sam Tolstoj bio je vjernik i dobro je poznavao različite vjerske teme. Njegovo gledište u odnosu na islam može se uočiti i kroz pisma (posebno ono od 15. marta 1909. godine) koja je pisao gđi Jeleni Vekilovoj, Ruskinji udatoj za generala Ibrahim-agu, porijeklom Azerbejdžanca. U Rusiji tog vremena, iako su sami htjeli preći na islam radi opće situacije u azeri-turskom društvu, ili u porodici, roditelji koji su bili različite vjere nisu vršili pritisak u pogledu promjene vjere svoje djece. Upravo o ovome je Jelena Vekilova upoznavala svog savremenika Tolstoja, koga su zanimala ova kretanja i razmišljanja. Tražila je savjet u pogledu toga šta da uradi, koju je vjeru bolje da upiše u lične papire svoje djece. Tolstoj joj, naravno, nije uskratio odgovor.
Islam, posljednja i najveća vjera... ;)

Exentaler

pet kol 28, 2015 2:13 am

sajlent je napisao/la:
Hammer je napisao/la:Jevrejski Rabin, o Islamu...

sakralno i sekularno je kod njih u dubokom konfliktu..

to je ponajprije zbog dubioznih principa u obrascu vjerovanja..

Jevreji su jako prilagodljivi vjeri i sekularizmu zato je taj uspijeh.Naime recimo jevreji se jako brzo uklope u zapadno krscansko drustvo, tako je bilo cak i prije II sv. rata zato su tako bili rasporstranjeni po Europi.

Alfred

uto ruj 08, 2015 1:59 pm

Hammer je napisao/la:Islam, posljednja i najveća vjera... ;)

A sve ostale vjere i ideologije su pi*kin dim ?

Ili si htio napisati: "za mene je islam,....." , ili : "po mom skromnom mišljenju islam je...."

Hammer

pon ruj 21, 2015 9:58 pm

Alfred je napisao/la:
Hammer je napisao/la:Islam, posljednja i najveća vjera... ;)

A sve ostale vjere i ideologije su pi*kin dim ?

Ili si htio napisati: "za mene je islam,....." , ili : "po mom skromnom mišljenju islam je...."

Jesi li citao ili samo nako bubnes. To je Tolstoj izjavio ne ja, iako postujem sve vjere i sve iskrene vjernike, Islam jeste poslednji objavljen , i nema vise to je to... ;)

Alfred

uto ruj 22, 2015 6:56 pm

Hammer je napisao/la:
Jesi li citao ili samo nako bubnes.

Samo 'nako bubnem :mrgreen:

sarajevsky
Site Admin

uto lis 06, 2015 3:06 pm

Mještani sela Šopić, nadomak Lazarevca napisali su pismo patrijarhu Irineju kako bi spriječili lokalnog paroha da im sruši crkvu ili će kolektivno preći u islam.

Oni u pismu mole patrijarha za pomoća, a ukoliko ona izostane prete da će kolektivno preći u islam!

"Ako ne dobijemo vašu podršku, koju očekujemo kao vernici i vaši iskreni mirjani, bićemo prinuđeni da, bože me prosti, pređemo kolektivno u islam kako bismo po pozitivnim zakonima Republike Srbije dobili bolju zaštitu za naše objekte i da kao naši stari mučenici na taj način očuvamo našeg Gospoda Isusa Hrista u srcu, a na glavu stavimo bilo koju kapu koja će nam omogućiti da od bahatosti i bilo čije samovolje zaštitimo naše svetinje" piše u pismu koje su mještani Šopića uputili patrijarhu.

Nevolje su počele kad je selo u julu prošle godine pogodilo nezapamćeno nevrijeme. Za samo nekoliko minuta jak vjetar je oduvao krovove sa stotinak kuća i čitav zvonik crkve stare 150 godina, koju je lokalni pop odlučio srušiti.
Mještanin Predrag Lazarević kaže da mu nisu jasni motivi kojima se rukovodio pop Mirko kad je odlučio da sruši staru crkvu.

"Geolog sam po struci i vrlo dobro znam da ispod crkve nema nikakvog klizišta. O popovoj tvrdnji da temelji nisu dobri uludo je i trošiti reči ako se zna da crkva na svom mestu stoji netaknuta gotovo 150 godina", kaže Lazarević, potomak jednog od graditelja crkve.

On ističe i da su svi pokušaji za dogovor bili bezupješni, piše Telegraf.

Radiosarajevo.ba

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

sri lis 28, 2015 9:51 pm

Gluplju izjavu od ove citirane u textu dugo nisam procitao :o
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

muminovic

ned stu 01, 2015 7:04 pm

svasta

GoDaddy

pon stu 02, 2015 1:53 pm

nema cisce vjere na svijetu ovom.

sarajevsky
Site Admin

pon stu 02, 2015 6:57 pm

Da postoje dobri ljudi i u lošem vremenu u kojem živimo primjer su muslimani i katolici na području Prozora. Muslimani i katolici koji žive u mjestima Lizoperci, Slatina i Gračac, na putu između Jablanice i Prozora, smatraju da je bitno, prije svega, biti čovjek. To su pokazali i svakodnevno pokazuju jedni drugima. Žive jedni sa drugima, pomažu jedni druge i, kako kažu, za njih je život isti kao i prije rata.
Amir efendija Drežnjak iz mjesta Lizoperci svake nedjelje na putu prema Gračcu, u mjestu Slatina, katolike koji stopiraju do obližnje crkve prevozi u svom automobilu. Isto tako, katolici u tim mjestima su bili prvi koji su pokrenuli akciju skupljanja novčanih sredstava za petogodišnju djevojčicu Ajlu Sefer, oboljelu od tumora na bubregu.

U Lizopercima žive samo muslimani, u Gračcu oko 15 muslimanskih porodica i više od 100 katoličkih, dok je u Slatini pola-pola.

Efendija vozi katolike na misu
Efendiju Drežnjaka je ekipa Anadolu Agency (AA) zatekla u domu u Lizopercima gdje se spremao da krene u Gračac u kojem svake nedjelje drži vjeronauku. Dok se sprema, priča o složnosti i dobrim odnosima između katolika i muslimana u ovim mjestima. Muslimani idu kada katolici nešto slave, a katolici dolaze kada muslimani također slave bajrame ili organiziraju iftare.

Drežnjak je prije 13 godina iz Mostara došao na službu u ovaj džemat.

"Prije tri godine džemat Gračac je pripojen mom džematu i tako sam počeo obavljati mektepsku pouku u tom mjestu. Jednog jutra, prije tri godine, krenuo sam na mektepsku pouku u Gračac i vidio sam, ne slučajno, nego Bogom određeno, da su ljudi stopirali pored puta. Pretpostavljao sam da idu na misu, jer su bile starije osobe. Stao sam im i kazali su mi da nemaju prevoza i da idu na misu svake nedjelje. Tri nedjelje zaredom sam išao i uvijek su stopirali. Nakon treće nedjelje sam uzeo njihove brojeve telefona i odlučio sam da ih uoči nedjelje uvijek pozovem", ispričao je Drežnjak.

Ukoliko je spriječen da ide u Gračac na mektepsku nastavu, on im javi da ga ne čekaju.

"Otprilike tri godine ih svake nedjelje vozim na misu u župu. Vodilja vjere kroz život čovjeka nas uči tome da ćeš vidjeti svako dobro, ali i zlo koje uradiš. O tome razmišlja i fra Mato, koji je prvi pritekao u pomoć maloj Ajli, isto kao što i ja tri godine vozim katolike na misu. Prije rata je ovdje suživot bio jako lijep. Komšije su se pazile, ljudi su dijelili i radost i žalost", istaknuo je Drežnjak.

Zajedno su se, kako kaže, gradile i crkve i džamije.

"Zajedno su djelovali. Ratom je to uništeno. Drago mi je da ja, zajedno sa fra Matom, imam tu čast da ponovo pokušamo spojiti ono što je prije 20 godina pokidano", poručio je Drežnjak.

Fra Mate: Ima još dobrog u ljudima

Na putu od kuće do Gračca ovaj put povezao je bračni par Anicu (77) i Cvitana (76) Drinovca. Pošli su do crkve, ali i da zapale svijeće za pokojne rođake i komšije. Anica se rodila u Slatini, odrasla i udala. Govoreći o odnosima između katolika i muslimana u njenom mjestu, Anica kaže da je sve isto kao i prije rata '90-ih godina.

"Sa svima sam bila dobra i prije, a i sada. Ko god mi je prije bio prijatelj i sada je. Efendija nas poveze na misu i kaže da ga čekamo. Da mu Bog da zdravlja. Ja svaki dan pijem kafu s komšijama muslimanima i oni sa mnom. To je ljubav, a ne kafa k'o kafa", poručila je Anica.

Cvitan kaže da se sada na ovom području živi isto onako kako se živjelo i prije rata.

"Ja sam na Slatini rođen sa svojim muslimanima, a i oni sa mnom. Kako smo se slagali prije rata, tako je i danas. Rat kod nas nije poremetio odnose. Dobrih smo para sakupili za malu Ajlu", ispričao je Cvitan.

Fra Mato Topić, župnik Župe Gračac, podsjetio je da je prošlo mnogo godina od rata i mišljenja je da postoji mnogo prostora da se čini dobro.

"Mi smo prošle godine napravili akciju koja nije svakidašnja i čini mi se da je bolje bilo da je ostala negdje u tišini, ali ako je ovo poticaj da se još neko probudi u činjenju dobra, onda neka bude. Ovdje je jedna djevojčica, Ajla Sefer, oboljela i trebao je novac za liječenje. Ovdje je većinski katolički živalj, ali smatrao sam da mi trebamo pomoći. Čini mi se da smo prvi koji smo uskočili u pomoć. Jedne nedjelje kod oltara sam najavio da će proći ljudi od kuće do kuće, samo katoličkim porodicama, i da će skupljati novac za liječenje ove djevojčice. Nisam drugačije ni osjećao ni očekivao, ali niko nije negativno komentarisao i svi su se odazvali akciji", ispričao je fra Mato.

Kako kaže, oni koji su bili na poslu u vrijeme kada se novac skupljao, naknadno su donosili novac.

"Rekao bih da ima još dobrog u ljudima. Međutim, ima i straha da se ove neke aktivnosti događaju. Bolesno je dijete i iza toga je tačka. Ništa više ne želim komentarisati. Zna se ko je ta porodica. Mi franjevci, koji smo u Bosni prisutni više od sedam stoljeća, naviknuti smo na ova događanja. Crkvu u kojoj sad stojimo gradili su muslimani. Nakon što je potopljena crkva dole sa jezerom, hodže su naređivali svojim džematlijama da su dužni volovima dovoziti kamen za gradnju ove crkve", istaknuo je fra Mato.

Napominje da su dolazili i na otvaranje crkve, ali i da se isto dešava i s druge strane gdje su u gradnji džamija pomagali katolici.

"Ovim ratom su pometene mnoge aktivnosti običnih, malih ljudi. Svaki čovjek bi volio da je do kraja čist. Međutim, rat je učinio svoje i svi imamo kojekakvih rana koje sprečavaju da čovjek bude još čišći. Ali taj narod, tu je, i pokazuje da je moguće još mnogo dobra činiti. Ovo što mi ovdje radimo teško je zaštititi od onih koji danas utiču na društvo, rekao bih i više od vjerskih zajednica, a to su političke strukture. Kamo sreće da se mi u svojim akcijama možemo distancirati i od straha od tih struktura", pojasnio je fra Mato.

Govoreći o efendiji Drežnjaku i njegovom dobrom djelu, fra Mato kaže da godinama zna da on dovozi katolike na misu.

"Žene koje dovozi nemaju nikoga mlađeg koji bi vozio automobil. One nedjeljom dolaze na misu, a on poučavati djecu, na vjeronauku. Ima nekoliko porodica koje nemaju automobil i koji su stari, koje on pozove i doveze do crkve. To jako fino funkcionira", ispričao je fra Mato.

Pojašnjava da su te babe o efendiji Drežnjaku i njegovim djelima pričale na susretima franjevačkog svetog reda u Međugorju gdje su ljudi na to gledali sa čuđenjem i pitali je li to stvarno tako.

Ajlina majka Semira Sefer pojašnjava da je njena petogodišnja djevojčica imala tumor na desnom bubregu. Za AA kaže da su u njenom liječenju pomogli svi, i župnik, župa, ostale komšije i Kanton.

Gračac je mjesto u kojem živi većinsko katoličko stanovništvo.

"Oni su baš pomogli. Kod nas nema toga da se gleda ko je musliman, a ko katolik. Svi smo skupa i zajedno", ispričala je Semira. Za Ajlinu operaciju su skupili više od 4.000 KM i donijeli na kućnu adresu.

"Župnik dolazi da vidi Ajlu. Ona je sada dobro. Super se osjeća. Prošle su kemoterapije, sada ima samo kontrole", dodala je Semira.
!

Radiosarajevo.ba

kamenispavac

sri stu 04, 2015 10:21 am

Dobar text
I Love Radio Sarajevo

Alfred

uto sij 12, 2016 10:05 am

GoDaddy je napisao/la:nema cisce vjere na svijetu ovom.

Misliš, za tebe lično, po tvom mišljenju, nema čišće vjere?

Ili ti to nama objašnjavaš da nas naučiš? Ili?

Recimo za mene je Sotonizam čišći od islama, štaš sad?

agra

ned sij 22, 2017 3:12 pm

ima super postova

SarajLejdy

sri vel 08, 2017 10:08 pm

Ljepse vjere nema !
Sarajevo ljubavi moja!

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

pon vel 20, 2017 9:17 pm

SarajLejdy je napisao/la:Ljepse vjere nema !

u pravu si, detaljnom analizom sam utvrdio da je to 100% TAČNO :D
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

Natrag na “Religija i filozofija”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.