Base
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

Religije i (zlo)upotreba

pon lip 13, 2016 2:41 pm

Prije rata bogomolje su zjapile prazne ili si vjernike mogao prebrojati na prste. Nacionalni lideri u osvit rata su pružili ruku liderima vjerskih zajednica, koju su ovi objeručke prihvatile bez uslovljavanja. U ratu se dešavalo da su neki božiji glasnici držali ratnohuškačke govore, uzimali oružje u ruke, i davali blagoslov za vojsku i paravojne jedinice koje su kasnije činile ratne zločine. Nijedno vjersko lice nije pozvano zbog toga na odgovornost. Vrlo su rijetki vjerski službenici koji su osuđivali ratne zločine koje su počinili pripadnici njihove vjerske zajednice. Većinom se njihova priča svodila na to da kažu svojim vjernicima da ne smiju da zaborave šta su im u ratu uradili oni "drugi".

Predstavnici religije i njihovih zajednica bi trebali da budu najveći protivnici konflikta, rata i mržnje. Takođjer njihova moralna odgovornost je najveća i oni bi trebali biti primjer vjernicima kako se treba držati i ponašati u skladu sa religijom. Rijetke su moderne države u kojima je spona između religije i politike toliko jaka da se može nazvati pravilom.

Čini mi se da nigdje kao u BiH religije nisu uključene u stvaranje države i kreiranje iste po svojoj mjeri, a da pri tome zaboravljaju da je BiH sekularna država. Nacionalne stranke se utrkuju koja će se što bolje i što bliže pokazati nekoj religiji i religijskoj zajednici. Onog trenutka kad neki vjerski poglavar nastupi na TV i počne pričati o politici, on za mene postaje političar i time gubi njegov imunitet duhovnog vođe. Dosadašnji trend nam pokazuje da su mogućnosti (zlo)upotrebe religije u poslijeratnom BiH društvu ogromne.

Religija je nažalost postala dio nacionalnog identiteta, a ne privatna stvar pojedinca. Umjesto da vjera ostane u privatnoj sferi (kao što je bila nekada prije), ona je u većini slučajeva postala neizbježna komponenta sve tri nacije u BiH. Sve ove vjere su se udaljile od suštine i vjere približavajući se nacionalnim obilježjima "svoje" nacije. Da napomenem da iskorištavanje religije u političke svrhe ide u dvosmjernom pravcu.

Za početak:
Gdje je mjesto vjere u našem društvu ?
Vaše mišljenje o (zlo)upotrebi vjere u BiH?

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

Re: Religije i (zlo)upotreba

ned lip 19, 2016 8:38 pm

dobar text

sve dok se kroz vjeru ostvaruju ciljevi i ideali pojedinaca, ovde nece biti mira..a i mi smo cudan narod u pm..
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

muminovic

uto lip 28, 2016 11:29 am

steta je napisao/la:dobar text

sve dok se kroz vjeru ostvaruju ciljevi i ideali pojedinaca, ovde nece biti mira..a i mi smo cudan narod u pm..

Slazem se sa tobom, narod je poglup.

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

čet lip 30, 2016 12:14 am

jest glup narod nema sta, gledam ova predizborna zavaravanja svijeta i niko nista ne konta jbt :cry:
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

Ivan

sub srp 16, 2016 12:19 pm

dijelim vase misljenje

Natrag na “Religija i filozofija”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.