Hammer
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

Kada bih ljudi znali da pruže ruku kao što podmeću nogu....

pet kol 14, 2015 12:32 am

Otvoren mekteb u Ustibru kod Rudog: Na obnovi zajedno radili Srbi i Bošnjaci
U mjestu Ustibar kod Rudog, na dijelu Bosne i Hercegovine do kojeg se stiže preko teritorije Srbije, danas je svečano otvoren obnovljeni mekteb.

Mali objekat na granici dvije države postao je simbol međukomšijske dobrote i solidarnosti jer tokom rata štitili su ga komšije Srbi, a od 2013. povratnicima bošnjačke nacionalnosti pomažu da ga, zubom vremena oštećenog, obnove i stave u funkciju.

"Ustibar je trokut, sa jednom stranom otvorenom prema Rudom i Bosni i Hercegovini, drugom Priboju i Srbiji i trećim putem koji vodi ka Pljevljima i Crnoj Gori. Sigurno je da Ustibar, taj tronožac, bez te jedne strane, ne bi bio to što jeste. Obnova ovog mekteba tekla je veoma lako. Gradili su ga svi: Bošnjaci, Srbi, Arapi i ko zna koliko Amerikanaca koji su slali sredstva preko naših ljudi iz SAD-a", kazao je na svečanosti u Ustibru, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Rudo Mustafa Bašić.

Đulbo Kadić i Radojko Vilaret danas su bili najtraženije osobe na svečanosti u mjestu koje je posljednjih decenija imalo malo razloga za slavlje.

Malo više ovakvih prmjera i gdje bih nam bio kraj.... ;)
Ako sve postane zapad, odakle će onda sunce izlaziti

Raj'voSA

Re: Kada bih ljudi znali da pruže ruku kao što podmeću nogu....

pet kol 14, 2015 12:53 am

Razumijem sta si htio da kazes ovim primjerom, ali kako je to za podforum 'Svijet i mediji'?
Sloboda, to je najveci civilizacijski domet. Za slobodu vrijedi zrtvovati sve.

Hammer

pet kol 14, 2015 11:04 pm

Raj'voSA je napisao/la:Razumijem sta si htio da kazes ovim primjerom, ali kako je to za podforum 'Svijet i mediji'?

Ok turi temu gdje misliš da joj je mjesto,np..... :D

Hammer

pon kol 17, 2015 12:27 am

Naši momci slavili nad Litvanijom

PODRŠKA KOMŠIJA NIJE IZOSTALA Zmajiće u Kaunasu s tribina bodrili Crnogorci

- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/191143/podrsk ... Hb8nn.dpuf

Kadetski reprezentativci Bosne i Hercegovine večeras su u Kaunasu slavili nad domaćom selekcijom Litvanije, te na taj način ostvarili historijski uspjeh za bosanskohercegovačku košarku - osvojili su Evropsko prvenstvo. Konačan ishod susreta bio je 85:83. Zanimljivo je istaći da su naše Zmajiće sa tribina bodrili igrači Crne Gore, koji su prvenstvo okončali na 12. mjestu. U utakmici za 11. mjesto oni su danas poraženi od Latvije. Crnogorci su po okončanju našeg večerašnjeg susreta uletjeli s tribina na teren i čestitali Zmajićima. - See more at: http://www.avaz.ba/clanak/191143/podrsk ... Hb8nn.dpuf

Hammer

uto kol 18, 2015 2:21 am

Alfred je napisao/la:Kada "BIH" ljudi ... ? De admine popravi ovo ....

De objasni, šta to treba popravljat? Smeta ti slovo H, ili već šta... :?:

Slovo H je standard u Bosanskom jeziku.....

Alfred

sri kol 19, 2015 2:32 pm

Pa što onda nisi napisao :

"Kahda bih ljuhdi znahli dah pruhže ruhku kaho šhto podhmeću nohgu...."

:mrgreen:

Hammer

pet kol 28, 2015 12:44 am

Alfred je napisao/la:Pa što onda nisi napisao :

"Kahda bih ljuhdi znahli dah pruhže ruhku kaho šhto podhmeću nohgu...."

:mrgreen:

Imam pravo da ga turam đe ja hoću! Imaš li nešto anti protiv, recenzoru...

Hammer

pet kol 28, 2015 1:12 am

Dijalog za budućnost: Promocija suživota i različitosti u BiH

Čime se projekat bavi?

Na osnovu zajedničke inicijative Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) i generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN), kao i prepoznate potrebe za stvaranjem prostora za dijalog i promociju suživota u BiH, Tim UN-a u BiH pod vodstvom rezidentnog koordinatora UN-a i u saradnji sa Predsjedništvom BiH je razvio projekat pod nazivom „Dijalog za budućnost: promocija suživota i različitosti u Bosni i Hercegovini“ koji će zajednički provoditi agencije UNESCO, UNICEF i UNDP.

Ciljevi projekta Dijalog za budućnost su stvaranje prostora za dijalog koji će omogućiti proces izgradnje razumijevanja u cijeloj zemlji, promoviranje suživota i poštivanje različitosti; povećavanje učešća, svijesti i utjecaja mladih u dijalogu o politikama vezanim za pitanja koja utječu na program razvoja i reforme u BiH; osiguravanje da obrazovanje podržava veću društvenu koheziju i da građani i zajednice ostvaruju zajedničke ciljeve u pogledu izgradnje suživota putem kulture.

Šta mi radimo?

Opći strateški učinak ovog projekta je umanjiti opasnost ponovnog sukoba i nasilja, promovisanjem mirnog suživota kroz povjerenje, poštivanje različitosti, te jačanje građanskog i interkulturnog dijalog među građanima, posebno mladima. Tako ključni rezultati ovog projekta uključuju jačanje domaćih kapaciteta za postizanje mira kroz dijalog i promjenu politike, te jačanje javne percepcije i stavova u svrhu postizanja otvorenog dijaloga između građana i društvenih zajednica u BiH.

O projektu

slika

Datum početka projekta:
11. jul 2014.
Očekivani datum završetka:
31. decembar 2015.

Geografska pokrivenost:
Bosnia and Herzegovina

Rukovodilac projekta:
Namik Hadžalić

Partneri:
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine

Alfred

uto ruj 08, 2015 2:00 pm

Hammer je napisao/la:Imam pravo da ga turam đe ja hoću! Imaš li nešto anti protiv, recenzoru...

Osim pismenosti na koju se možete ugledati, ništa efikasno :D

Hammer

sub ruj 12, 2015 11:50 pm

Ili, pismen je onaj cija se pismenost, ne poklapa sa pismenoscu vecine.. ;)

Alfred

ned ruj 13, 2015 11:43 am

Hammer je napisao/la:Ili, pismen je onaj cija se pismenost, ne poklapa sa pismenoscu vecine.. ;)

Nisam ja kriv što se od 1994 u jeziku pod krinkkom "bosanskog jezika" legalizirao svakakv seljakluk . . . Zna se šta je pravopis i gramatika, ni srpski ni hrvatski standard našeg jezika nemaju u sebi elemente seoskog, dijalektalnog govora. Zna se šta je književno a šta kolokvijalno. Kolokvijalno ne bi smjelo biti u upotrebi u službenome, tipa upravnom govoru i medijima, a stanje na terenu je, nažalost, sasvim drugačije zahvaljujući "autorima" bosanskog jezika koji su totalno amnestirali neznanje i neobrazovanost prosječnog bosanskog čovjeka.

Ali to nije tema, nego

Kada BI ljudi znali da pruže ruku kao što podmeću nogu

Exentaler

čet vel 18, 2016 2:18 am

Hammer je napisao/la:Ili, pismen je onaj cija se pismenost, ne poklapa sa pismenoscu vecine.. ;)

Ja bih, oni bi! :) Pobogu jarane, nema tu veze kolokvijalni jezik niti standardni nego osnovni standard pismenosti..

Slovo H se upotrijebljava da bi glasovno omehksalo izgovor i da rijec dobije na stilskoj vrijednosti, jer h slovo prilikom izgovora stilski lijepse zvuci i manje hladno od recimo srpskog i hrvatskog gdje se h izbacuje. :)
Ziv se covjek na sve navikne, samo mrtav jok :mrgreen:

Alfred

čet vel 18, 2016 10:10 am

Exentaler je napisao/la: jer h slovo prilikom izgovora stilski lijepse zvuci

kome ? :D

Exentaler

čet vel 18, 2016 11:04 am

Alfred je napisao/la:

Svakome, posebno u dramskim djelima, se osjeti jer je melodicno :)

Alfred

pet vel 19, 2016 9:22 am

Exentaler je napisao/la:
Alfred je napisao/la:

Svakome, posebno u dramskim djelima, se osjeti jer je melodicno :)

Kako svakome, zar sam i ja svako? Meni uopće H ne zvuči ni lijepo ni melodično, više nekako ruralno i kolokvijalno. U redu, mahrama, mehlem, to je ok. Ali brate umeće se i gdje treba i gdje ne treba (da se pokaže ka vani, ja sam to i to, u taj tor pripadam) :ugeek:

Exentaler

pet vel 19, 2016 6:26 pm

Svakome, posebno u dramskim djelima, se osjeti jer je melodicno :)[/quote]

Kako svakome, zar sam i ja svako? Meni uopće H ne zvuči ni lijepo ni melodično, više nekako ruralno i kolokvijalno. U redu, mahrama, mehlem, to je ok. Ali brate umeće se i gdje treba i gdje ne treba (da se pokaže ka vani, ja sam to i to, u taj tor pripadam) :ugeek:[/quote]

Nema umece se ovdje, ondje, postoji nesto sto se zove knjizevni jezik, u kojem je jasno definisano kada i gdje se upotrebljava slovo H. Odstupanje od toga se naziva nepismenost, kao u nazivu ove teme. Slovo H daje melodicnost ispravno napisanoj rijeci, neispravno napisanoj rijeci se pravi sprdnja od jezika. Mahrama, mehlem, mehko, polahko, lagahno, rijec sahat ( je arhaizam) moze se stavit h, ali nije ucestalo u jeziku, jer je prihvacenija rijec sat.Ali ako kazes i sat i sahat neces pogrijesit, jer je po bosanskom jeziku obadvoje pravilno. Također, mene vise nervira, kad neko pise sahat, a u ostatku recenice upotrebljava ekavicu, ili se srame rijeci dolje - koja je ispravna u bosanskom jeziku, pa je mjenjaju sa rijecju dole koja podstice iz srpskog i hrvatskog jezika.

Tebi moze zvucati kako god ti hoces to slovo H, postoji nesto sto se naziva jezik i sto je staro nekoliko stoljeca.Ili prihvatas te rijeci ili jednostavno ne pricas tim jezikom.

izgubljena

sri vel 24, 2016 9:53 am

GoDaddy je napisao/la:bilo bi divno !

bilo bi krasno :-)

Base

sri vel 24, 2016 11:13 am

Slažem se sa tobom @alfred, i meni zvuči isto ruralno, ali mi se stare sarajlije svakako prepoznajemo po jeziku koji nismo "modernizovali" po ovom koji je nekima "stilski ljepši" D

Natrag na “Svijet i mediji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.