Alfred

Re: Kada bih ljudi znali da pruže ruku kao što podmeću nogu....

sri vel 24, 2016 11:57 am

Base je napisao/la:Slažem se sa tobom @alfred, i meni zvuči isto ruralno, ali mi se stare sarajlije svakako prepoznajemo po jeziku koji nismo "modernizovali" po ovom koji je nekima "stilski ljepši" D

lajk :mrgreen:

Exentaler
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

čet vel 25, 2016 12:08 am

Base je napisao/la:Slažem se sa tobom @alfred, i meni zvuči isto ruralno, ali mi se stare sarajlije svakako prepoznajemo po jeziku koji nismo "modernizovali" po ovom koji je nekima "stilski ljepši" D

Stare sarajlije? Kakvi su to Bgt izrazi, nove i stare sarajlije?Ne postoji modernizacija jezika, postoji vracanje jezika.Ne poznajete materiju al vazno je da je ''furka stare sarajlije''. Rijecnik bosanskog jezika postoji jos iz doba Austro- Ugarske, u osnovi nije se puno mjenjao, osim u nekim segmentima.To sto vama ruralno zvuci, to je vas problem, onda pricajte srpskim jezikom ili hrvatskim i koristite beogradski ili zagrebacki naglasak pa cete biti full urbani.
Ziv se covjek na sve navikne, samo mrtav jok :mrgreen:

Alfred

čet vel 25, 2016 10:15 am

Exentaler je napisao/la:To sto vama ruralno zvuci, to je vas problem, onda pricajte srpskim jezikom ili hrvatskim i koristite beogradski ili zagrebacki naglasak pa cete biti full urbani.

Smiješan si , bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski .... sve je to isti jezik (književni) dok naravno se ruralni govori i dijalekti razlikuju.

A sad što neko ima komplekse od sopstvenog porijekla, to ne znam, njegov problem. Ja znam svoje porijeklo i ponosan sam na to, što mi unazad 170 godina niko niej na selu zivio niti imao neke seljacke obicaje (govor, ponasanje, obitavanje, kućni obicaji i slicno).

Exentaler

čet vel 25, 2016 11:53 pm

Alfred je napisao/la:
Exentaler je napisao/la:To sto vama ruralno zvuci, to je vas problem, onda pricajte srpskim jezikom ili hrvatskim i koristite beogradski ili zagrebacki naglasak pa cete biti full urbani.

Smiješan si , bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski .... sve je to isti jezik (književni) dok naravno se ruralni govori i dijalekti razlikuju.

A sad što neko ima komplekse od sopstvenog porijekla, to ne znam, njegov problem. Ja znam svoje porijeklo i ponosan sam na to, što mi unazad 170 godina niko niej na selu zivio niti imao neke seljacke obicaje (govor, ponasanje, obitavanje, kućni obicaji i slicno).

Bice da ti imas kompleks a ne neko drugi, jer baviti se time koliko godina unazad niko nije zivio na selu niti ima seljacke obicaje ? (Seljacki obicaji?!)

Hajd da te nesto naucim, pa mozda shvatis neke stvari. Postoji nesto sto se zove bosanski knjizevni jezik (volio ti to ili ne), postoji stoljecima, i ima svoje normative, pravila, pravila izgovora, pravila pisanja, znacenja rijeci. Drugo, da znas da je taj isti bosanski jezik zapravo nastao u hercegovini, i da su hercegovci oni od kojih je Vuk Karađić vršio usklađivanje izgovaranja rijeci, jer najpravilnije akcentuju i izgovaraju rijeci. Drugo, niko ti nema seljacke obicaje?Kolicina gluposti izrecenih u te dvije rijeci ne mogu se na vagu mjeriti. Sad ces rec da te vrijedjam, a zapravo sam upravu. I to sam blag u definisanju, ako se uzme da je grad nastao ujedinjavanjem vise sela u jednu cjelinu, ili mislis da su prvo nastali gradovi pa onda sela?!Drugo 90% tih obicaja koje kazes da u porodici ''nemas'', a koje postujes potjecu sa sela.Seoski govor?Ne postoji seoski govor nego zavicajni jezik, imas zavicajni jezik npr krajisnika koji su specificni po svojim rijecima i akcentovanju rijeci. Drugo, mi govorimo svi jednim jezikom, koji cemo nazvati juznoslavenskim, ali koji također ima svoje razlicitosti i specificnosti. Tako da smanji malo taj kompleks ''sarajlije'', jer i ja sam sarajlija, i to medju prvima i pradedo mi je bio odbornik u SHS :mrgreen: al toliko o tome, ''kompleks sarajlije'' te opasno muci, bosanski jezik se ne prica samo u Sarajevu nego se pricao u BiH, odvadi malo.Prema tome, bosanski jezik ima svoja pravila il ih postuj ili budi nepismen, prosta stvar, bez sirenja i raspravljanja, da ne idem mimo teme.

Alfred

pet vel 26, 2016 10:06 am

Ma mo'š ti pričat šta hoćeš... Dok sam živ biću alergičan na sve vrste seljakluka, ruralizama i sličnih primitivnih običaja... Uključujući i GOVOR. 8-)

Exentaler

pet vel 26, 2016 6:47 pm

Alfred je napisao/la:Ma mo'š ti pričat šta hoćeš... Dok sam živ biću alergičan na sve vrste seljakluka, ruralizama i sličnih primitivnih običaja... Uključujući i GOVOR. 8-)

:) Razlika je izmedju seljakluka i papanluka. Ruralizam nije bolest, ne prenosi se, za taj ''seljakluk'' o kom ti pricas su ponajvise krivi takvi kao ti, koji smatraju da je ''grad'' jedini izvor kulturalnosti i jedino grad ima pravo na obrazovni segment. Recimo u EU, ljudi u ruralnim podrucjima uopce se ne isticu, jer je ''selo'' odavno prestalo biti selo kako to zamisljamo mi. Danasnje europsko selo, je razvijeni dio drzave koji hrani drzavu, i seljaci sve vise postaju pismeniji od građana, pa cak i kod nas, sve vise ''seljaci'' postaju diplomirani poljoprivrednici.Dok sarajevski studenti, sjede i ispijaju kahvu od jutra do sutra i misle to sto su djeca asfalta da su ''pametniji i kulturniji'' od nekog sa sela. :)

Ja sam pak alergican na takve, a itekako sam gradsko djete ;)

Base

pet vel 26, 2016 9:28 pm

E sad kad si započneo sa ovom pričom, o sarajevskim studentima koji sjede i ispijaju kafu, lijepo si se otkrio, pazi da se ne prehladiš :mrgreen: Bez ikakve ljutnje, previše te ima uvijek i svuda :mrgreen: , a i ne znaš se zezati kao @alfred. Nema potrebe da na svakoj temi pokušavaš da dokažeš nešto i nemaš na svakoj temi dovoljno argumenata, o knjizevnom jeziku najmanje. Opusti se ;) Sarajevo je bilo uvijek otvoreno za sviju, sve dotle dok su se oni koji su došli prilagodili gradu, a ne obrnuto. O jeziku nećemo dalje, jer moji su generacijama u Sarajevu i niko nikada nije upotrebljavao slovo h u toj količini koju ti navodiš, niti će. Dakle nema nametanja ;)

Exentaler

sub vel 27, 2016 4:46 pm

Niti se imam sta otkrivati, ja tvrdim kako jeste, kako svi znaju da jeste. Druga stvar o knjizevnom jeziku imam dovoljno argumenata.Nemam ja nista protiv da bilo ko prica kako god hoce, licna stvar, sto se mene licno tice mozes i na engleskom da pricas, sasvim mi je sveijedno.Ali ''zgražat se'' neceg sto je tvoje, sto je dio tvog jezika, i propisa, i to pokrivati cinjenicom da si iz Sarajeva, mi je bezveze. Ni dalmatinske rijeci nisu dio knjizevnog hrvatskog jezika, pa cak je i sluzbeni izgovor u hrvatskoj ijekaviski i ikavski, pa se i pored tog upotrebljava ekavica u svakodnevnom zivotu. Licna stvar je sta ces i kako ces pricati, ali ne mozes nametat da je to ''gluho bilo i bezveze'' upotreba slova h.Sa jezikom se ne zeza, mozemo se zezat o bilo cemu, ali o necemu sto je jako ozbiljna stvar se ne smije zezati.Ja sam rekao cinjenicu, da to sto si iz Sarajeva, i da taj kompleks grada i sela, je totalno out. Prosta stvar :)

Base

sub vel 27, 2016 6:23 pm

Ja romana :mrgreen: i opet ništa ne reče :mrgreen: Postoje tri jezika koja su ravnopravna u BiH , a ja govorim četvrtim, svidjelo se to tebi ili ne ;) I ko sad kome nameće? Tebi je taj tvoj konstitutivni književni, meni je moj kojim sam ja i neke generacije pričali, pisali, komunicirali. Nema nametanja, dakle ti svoj književni jezik njeguj, ja svoj ;) Ta priča o sarajevskim studentima koji sjede i ispijaju po cijeli dan kafe, nije tipična priča jednog Sarajlije, a uostalom sarajevskim studentima ispijanje kafa po cijeli dan ide od ruke, i može im se. I tako, čuvaj se prehlade ;)
P.S. I bez tog kako svi znaju da jest, možeš samo govoriti u svoje ime kako ti misliš da jeste. Ne možeš se nametati kao glasnogovornik. Ovim je naša mala diskusija završena, na ovoj temi.

Natrag na “Svijet i mediji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.