Shahab
Kontakt: Pošalji privatnu poruku

Farsa zvana evropski put

uto stu 15, 2016 10:32 pm

Buntovnici su 1776 godine proglasili nezavisnost Amerike. Nevjerovatno je koliko se Amerika mjenjala tokom 250 godina svog postojanja, istovremeno mjenjajući čitav svijet. Sve je to rezultat dinamičnog duha koji se manifestuje u pokretu i potezu. Kao suprotna krajnost Bosanci su zarobljeni u najgoroj verziji orijentalizma koji se manifestuje u nepokretnosti i vječnom čekanju. To je opisao Ivo Andrić u svojim pisanjima i razmišljanjima. U Bosni se primila najgora klerikalna interpretacija sve tri verzije vjerovanja kroz prikazivanje primitivne mržnje i zavisti projektovanih kroz društvene standarde i norme. U tom smislu generiše se nepovratni ciklus pljačke i krvavih bratoubilačkih ratova u ime religije. Dogodi se pokoji povjesni incident prosperiteta kao za vrojeme Austrije ili Tita, što ne mijenja generalni utisak historijske nesreće kao pravila. U tom kontekstu generalni zaključak jeste da je najveća prepreka evropeizaciji zemlje nepremostivi primitivizam koji je dominantna karakteristika stanovništva.

steta
Kontakt: Pošalji privatnu poruku WWW

Re: Farsa zvana evropski put

sri stu 16, 2016 8:48 pm

Ivo Andric je bio u pravu 100%..
Sarajevo će viječno da živi. Grade moj!

Shahab

pet tra 14, 2017 7:20 pm

Evropski put se pretvorio u poskupljenje goriva kako bi propala BiH mogla vraćati kredite evropskim bankama. Totalna prevara i saradnja evropske lihvarske birokratije i lokalne političke kleptokratije. Sav jad se vidi na ovom primjeru. Lažni oponenti se medijski svađaju ali zajedno glasaju za akcize. Režimski mediji u vlasništvu tajkuna ubjeđuju fukaru da je poskupljenje goriva i posljedično i neminovno svih drugih roba i usluga, za njihovo dobro. Opozicija ne postoji. Postoji grupa neradnika i demagoga koji se predstavljaju kao ljevica. Bezizlazna situacija.

izgubljena

čet tra 20, 2017 8:26 pm

Mudro !

steta

ned svi 07, 2017 8:32 pm

slabo se i prici vise o tome, malo pred izbore svaki put i cao..kakvi mi i EU..

kamenispavac

sub svi 13, 2017 11:49 am

Mi stanovnici smo krivi za ovo stanje integracije sa EU, kao i svo stanje u drzavi.
I Love Radio Sarajevo

steta

ned svi 14, 2017 9:55 pm

kamenispavac je napisao/la:Mi stanovnici smo krivi za ovo stanje integracije sa EU, kao i svo stanje u drzavi.

nije ba to tako bas..malo skontaju kolko hrvati brinu o svome pa opet ista stvar, ako me razumijes..

muminovic

sri svi 17, 2017 5:26 pm

Ma ima i toga

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.