Forum [ Radio Sarajevo ]

Napredna pretraga
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
21.09.2014; 18:20:52 pm
Novo na Radiosarajevo.ba
Novosti: Za sve one koji nas posjećuju putem mobilnih telefona: WAP verzija Foruma Radio Sarajeva je:
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.
 Str: [1]   Dolje
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. Alati teme  
Čitanje 15.11.2011; 21:35:51 pm #0
Markonoc

Turska kutura, tradicija i običaji

Započinjem ovu temu, kako bismo mogli još bolje upoznati ovaj fascinantni narod i njegovu bogatu tradiciju i kulturu. Doznajmo kako je bilo nekada, kako je danas, kako Turci mole, vole, žene se, tuguju, slave, jedu i u kojoj je mjeri njihova kultura utjecala na ostale balkanske narode. Nadam se da će nam se svi aktivno pridružiti.

ZADRANKA, HVALA TI NA IDEJI ZA OVU TEMU!

Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.
Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 15.11.2011; 21:37:02 pm #1
ciccy

Odg: Turska kutura, tradicija i običaji

Fina tema  Cool
Čitanje 15.11.2011; 21:37:40 pm #2
Markonoc

Fina tema  Cool

Zadranka mi ju je predložila!

Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 15.11.2011; 21:42:40 pm #3
ciccy

Fina tema  Cool

Zadranka mi ju je predložila!

Eh bas super...dosta toga cemo saznat,,jos samo da naučimo jezik i to bi bilo extra 
Čitanje 15.11.2011; 22:24:44 pm #4
Markonoc

sto vas zanima?

Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 15.11.2011; 22:31:52 pm #5
ciccy

sto vas zanima?

mene zanima,,npr.kakvo je stanje u vezi sklapanja brakova sa bližom rodbinom,,u kojim dijelovima se to još praktikuje i tak to ?
Čitanje 15.11.2011; 22:36:07 pm #6
boo

Sa preko 3000 godina bogate istorije, Istanbul, nekada nazivan Konstantinopolj, ima zaista mnogo toga da ponudi turistima. U vreme Otomanskog Carstva, grad je bio na vrhuncu i za vreme vladavine Sulejmana Velikog (1520-1566), doživljava procvat, tako da mnoge građevine, nenadmasne lepote potiču iz ovog doba. Godine 1923.
 Turska je proglašena Republikom, a Ankara za glavni grad. Medjutim, Istanbul je mnogo značajnija metropola, važan poslovni, trgovački i kulturni centar. Predstavlja središte islamske kulture, pravi je raj za kupovinu, a posebna zanimljivost za turiste su turska kupatila.

JEZIK - glavni jezik je turski koga govori 90% populacije i nalazi se na sedmom mestu u svetu po broju ljudi koji ga koriste (preko 200 miliona).
 U upotrebi su i arapski, grčki, armenski
Tokom Otomanskog carstva u upotrebi je bilo arapsko pismo koje je znalo da piše mali broj Turaka pa je 1928 godine osnivač turske republike, Kemal Ataturk zamenio ovo pismo alfabetom kako bi olakšao narodu i proširio pismenost.

RELIGIJA - Islam je glavna religija Turske. Muslimani se mole pet puta na dan, u zoru, u podne, posle podne, pred zalazak sunca i uveče. Tačno vreme molitve možete pročitati svakog dana u lokalnim novinama. Petak je sveti dana kod muslimana ali se ne praktikuje u Turskoj.

DORUČAK - Turski doručak obično sadrži svež beli hleb, med, beyaz peynir - beli sir sličan feti, paradajz i krastavac sa crnim maslinovim uljem i crnim čajem. Menemen je omlet sa biberom i povrćem a često se prave i obična jaja - sucuk sa kobasicama.

GLAVNO JELO - Tradicionalno kao i kod nas za ručak će vam prvo servirati nešto za meze. Meze obuhvata taramasalata i cacik, jogurt, beli luk i krastavac, kobasice ili arnavut ciger tj. komadiće džigerice pečene u luku i začinima.
 Glavno jelo se uvek sastoji od pilećeg, telećeg, očijeg ili ribljeg mesa. Uz jelo uvek jedu hleb a često se servira i pirinač. Tradicionalna salata zvana čoban salatas postavlja se na sred stola a u sebi sadrži paradajz, luk i krastavac preliven maslinovim uljem i ukrašena limuom.

Šiš kebab je vrlo popularan i dobro poznat turistima. To su naši ćevapi. Adana kebab su ljuti jagnjeći ćevapi.

DORUČAK - Turski doručak obično sadrži svež beli hleb, med, beyaz peynir - beli sir sličan feti, paradajz i krastavac sa crnim maslinovim uljem i crnim čajem. Menemen je omlet sa biberom i povrćem a često se prave i obična jaja - sucuk sa kobasicama.

GLAVNO JELO - Tradicionalno kao i kod nas za ručak će vam prvo servirati nešto za meze. Meze obuhvata taramasalata i cacik, jogurt, beli luk i krastavac, kobasice ili arnavut ciger tj. komadiće džigerice pečene u luku i začinima.
 Glavno jelo se uvek sastoji od pilećeg, telećeg, očijeg ili ribljeg mesa. Uz jelo uvek jedu hleb a često se servira i pirinač. Tradicionalna salata zvana čoban salatas postavlja se na sred stola a u sebi sadrži paradajz, luk i krastavac preliven maslinovim uljem i ukrašena limuom.

Šiš kebab je vrlo popularan i dobro poznat turistima. To su naši ćevapi. Adana kebab su ljuti jagnjeći ćevapi.

Čitanje 15.11.2011; 22:37:35 pm #7
boo

Započinjem ovu temu, kako bismo mogli još bolje upoznati ovaj fascinantni narod i njegovu bogatu tradiciju i kulturu. Doznajmo kako je bilo nekada, kako je danas, kako Turci mole, vole, žene se, tuguju, slave, jedu i u kojoj je mjeri njihova kultura utjecala na ostale balkanske narode. Nadam se da će nam se svi aktivno pridružiti.

ZADRANKA, HVALA TI NA IDEJI ZA OVU TEMU!

DOBRA TEMA 100 %  Markonoc
Čitanje 15.11.2011; 22:42:42 pm #8
boo

sto vas zanima?

A mene zanima jesi li ti bio u Turskoj?Pa nesto o njihovoj tradijici....
« Zadnja izmjena: 15.11.2011; 23:31:38 pm boo »
Čitanje 15.11.2011; 22:51:37 pm #9
Markonoc

nisam bio, ali. namjeravam ići!

Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 15.11.2011; 23:06:06 pm #10
anka grnovic

Super tema,a pošto i sma se spremam na proleće u Istambul volela bi saznati baš o svemu tome što ste najavili.Mislim da će biti zabavno i korisno.Svima vama hvala za trud.Lp Ana
Čitanje 15.11.2011; 23:06:46 pm #11
Markonoc

polako cemo sve razraditi!

Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 15.11.2011; 23:18:24 pm #12
boo

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xlWhd2NRVNI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xlWhd2NRVNI</a>
Čitanje 15.11.2011; 23:41:08 pm #13
zadranin2404

e vidis,nema di nedodjem……ne radja nigdi sto ja ne napomenem….al sto mi krompir rodio ove godine….
Čitanje 16.11.2011; 08:43:49 am #14
Markonoc

e vidis,nema di nedodjem……ne radja nigdi sto ja ne napomenem….al sto mi krompir rodio ove godine….

Ovdje probajmo bez off-a...

za to ćemo koristi rasprave..

Forum za komentiranje

Službena web stranica

Čitanje 16.11.2011; 12:39:21 pm #15
ciccy

Nadam se da cu dobit odg.na svoje pitanje,,i da ce se to istrazit
Čitanje 16.11.2011; 12:57:47 pm #16
zadranin2404

zar ovdi nije bilo vise postova?
turska kultura….bas…..
Čitanje 16.11.2011; 23:55:05 pm #17
teuta.luburic

e ovo mi je super tema...
često dok gledam tursk eserije , dogodi mi se neki momenat kad mi je nešto "nepoznanica" pa znam googlati satima da vidim što je to...
ja osobno volim nove kulture a posebno mi je intersantan taj istočnajčki svijet i njihova tradicija i najviše prikazana kroz obitelj i gostoprimstvo..volim tu "važnost obitelji" kojoj se daje velika uloga kroz život pojedinaca i naroda...to mi je jako prirodno i blisko...ovo što i se nameće tj.što me svaki dan siluju nekim "slobodnim" stilom života počelo me zamarati ...moj mozak ne može to prihvatit ne zato što sam aostala već što mi nije prirodno to s čime me svaki dan filuju ....to i jest jedan od velikih razloga što sam počela gledati tursk eserije kroz koje oni pokazuju svoj život kulturu i tradiciju i dobro i lošu stranu bez kompleksa...oni to pokazuju da bude blisko gledateljima a ne da se svidi nekom "europejcu" koji će kao reč e mogla biTurska u EU...ne mogu reći da imam velio iskusto sa tim dijelom svijeta jer sam samo bila u Istanbulu  i Izmiru i to samo po jedan dan kad  kruzer uplovljavo ....tako da ne mogu pričati o nekom velikom poznavanju ....osim saznanja kroz medije ...ali ja to sve volim osobno upoznati i doživjeti i spoznavati...tako da planiram na prolejće jeden posjet od 5-7 dana Istanbulu i tek dada ću posložiti svoje dojmove...ono što je meni stvarno bilo apstraktno to je grad koji je stvarno neusporediv sa s većinom europskig gradova... (skoro u svim većim sma bila) ..taj grdosija velika s toliko buke gužve ljudi vreve mene je fascinirala...gdje smo god ušle ili pitale nitko nas nije ignorirao naprotiv s toliko srdačnošću i ljubaznošću su se svi trudili oko nas i kad nisu razumijeli nekako smo se sporazumijevali jer sam ih ja doživjela kao jako jako gostoprimljiv narod....oni bi trebali pisati knjige o gostoprimstvu ali ne onom usiljenom koje svaki dan gledam već onom srdačnom i toplom koje sam doživjela...od taxiste, konobara, trgovca,evo sad ne mogu pričati o birokraciji jer ju nisma imala vremena upoznati ...ja imam veoma pozitivno iskustvo i to je razlog što ponovo idem...
zato želim puno znati o tradiciji i kulturu ali iz nekog osobnog saznanja kroz obitelj da netko piše a ne što mogu naći na google..
 Str: [1]   Gore
Skoči na: