Forum [ Radio Sarajevo ]

Napredna pretraga
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
29.11.2014; 04:04:05 am
Novo na Radiosarajevo.ba
Novosti: Za sve one koji nas posjećuju putem mobilnih telefona: WAP verzija Foruma Radio Sarajeva je:
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.
 Str: [1] 2 3 4   Dolje
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. Alati teme  
Čitanje 22.09.2009; 20:35:31 pm #0
Lusinda

Ljekovite trave, cajevi i kucni recepti

Zivot u US neminovno covjeku ogadi farmaceutsku industriju generalno, ali zlu ne trebalo , ako dodje do toga, ne odricem se potpuno zapadne medicine .

U medjuvremenu, poclea sam kao hobi da sadim ljekovite trave i zacine po dvoristu i u saksijama (za sada imam nanu, zalfiju, ruzmarin, bosiljak i persun ). Zanimaju me i druge i zeljala bih da ih imam, ali me zanima licno iskustvo nekoga od vas, koje su naprakticnije za uzgoj, kakve uslove traze, za sta su dobre i slicno. Ni slicica nije na odmet, a ni link na neki prirucnik ili knjigu o ljekovitim travama i zacinima. Takodje bih zeljela cuti i vasa iskustva o odredjenim cajevima, mjesavinama za caj i ostalo....jer ja ovde u prodavnici mogu kupiti samo zeleni caj, crni ruski caj, kamilicu i nesto od cega oni prave ledeni caj (who knows what they put into it)...

Zanimaju me i odredjene smjese napravljene od prirodnih materijala (npr. cula sam da je smjesa od izgnjecenih jagoda dobra za kosu-ali samo ako kosa nije plava)..voce i povrce kao lijek i sl.
Hvala.

Čitanje 23.09.2009; 00:07:45 am #1
kimberli

Odg: Ljekovite trave, cajevi i kucni recepti

ququ, zar je DOTLE doslo 

U subotu kasno naveče ili, možda, u nedjelju rano ujutro, ne sjećam se tačno, Kimberley i ja, nakon cjelovečernje “lude zabave za dvoje” prije nego što odemo na spavanje spremamo rusvaj koji smo po stanu napravili.Ona sklanja rekvizite i kostime sa poda i kauča, a ja gasim muziku i “romantično osvjetljenje”.
Čitanje 23.09.2009; 09:38:31 am #2
Pank je iz Živinica!

Smjesa od izgnječenih jagoda je dobra za razne stvari...

Brkovi gore,
Brkovi dole,
Brkovi su da se vole!
Čitanje 23.09.2009; 09:58:38 am #3
Victrola

Toplo preporučujem
Domaće ljekovito bilje, Dr. Katja Toplak Galle,
poskupa je ali izvrsna,

Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.

i

The Complete Book of Herbs: A Practical Guide to Growing and Using Herbs by Lesley Bremness,
bilje je uglavnom ljekovito sa puno praktičnih savjeta za primjenu, ova je mislim i korisnija od prve, češće mi je u rukama

Čitanje 23.09.2009; 10:01:57 am #4
Heidi

ja imam na balkonu: vlasac, basilikum, ruzmarin i nanu... persun kupujem.
ove trave su mi zakon, nista ne kuham bez njih

caj donesem od kuce, imam travku za svaku boljku ....samo me ne pitaj kako se zovu....pojma nemam 

Čitanje 23.09.2009; 10:37:03 am #5
lady midnight

joj, kako mene lusi zna postiditi ovim svojim temama o zdravom zhivotu Embarrassed Embarrassed
sport, kretanje, alternativna medicina, ljekovito bilje, vlastiti zachini... hebote, tek nakon shto prochitam ove njene teme postanem svjesna toga kako dekadentno i nezdravo ja ustvari zhivim  Embarrassed Embarrassed

on topic: jednom sam kupila bosiljak u saksiji, postavila ga u kuhinju odmah ispod prozora, da se nadje kad zatreba uvenuo je slijedeci dan, a ja i dan-danas ne znam zbog chega 

uglavnom, jeste da farma industrija na meni bash i ne zaradjuje neke pare, jer sam (za sad ) rijedak gost kod lijechnika i u apotekama, ali ja se ipak kunem jedino u ibuprofen kad me spucaju ledja

U bračnom životu muž voli:
44 - da ga žena ne uznemirava.
Čitanje 23.09.2009; 13:08:51 pm #6
dacina_curica

caj donesem od kuce, imam travku za svaku boljku ....samo me ne pitaj kako se zovu....pojma nemam 

de mi nabaci kakvu travku za ovu koscuru sto me boli    kazu da je luk dobar za ovakve povrede ali veze nemam kako i sta  Roll Eyes ...'recept' plIZ

I mogu ti reci: kad si konj uopste ti nije vazno da budes prvi.  To je uvek vazno samo onom sto te jase.
Čitanje 23.09.2009; 16:48:10 pm #7
eufrat

cula sam da je trava dobra za bijelo pranje 
Čitanje 23.09.2009; 16:53:07 pm #8
Lusinda

@Vic, hvala, odoh ih odmah "prelistati".

@pank, ja vazda multitasking

Samo da dodam, hvala i drugima na ucescu u temi, a jedan od razloga zasto sve vise tezim prirodnim stvarima je i labels. U US (a pretpostavljam i u nekim zapadno-evropskim zemljama) FDA zahtijeva da proizvodjaci hrane moraju na pakovanje da stave labels o hranljivosti i sastavu. Pa tako znam tacno koliko ima kalorija, karbohidrata, masnoca....ali i ostalih hemikalija (najcesce vjestackih) u hrani + ono sto cesto napisu na jeziku hemije, a koji "puk" ne razumije da bi se kasnije saznalo da je to recimo-hormon za rast....ili toliko i toliko mg antibiotika. Zato i ima pojava da djevojcice od 9 godina dobijaju menstruaciju i nose D cup.

Osim toga, trudim se da "walk the walk" sto kazu Ameri....da ne bude samo "talk the talk"

Čitanje 23.09.2009; 17:18:23 pm #9
dacina_curica

Lusi Smiley u jednu saksijicu zasadi i kantariona (St. Johns Wort)
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun. a i malo nevena
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun. ... ulje od obje 'travke' je odlicno za opekotine, posjekotine, ako se sroljate s bicikla kao ja , itd Smiley

I mogu ti reci: kad si konj uopste ti nije vazno da budes prvi.  To je uvek vazno samo onom sto te jase.
Čitanje 23.09.2009; 17:34:48 pm #10
filozof

Medical cannabis

In a 2002 review of medical literature, medical cannabis was shown to have established effects in the treatment of nausea, vomiting, premenstrual syndrome, unintentional weight loss, and lack of appetite. Other "relatively well-confirmed" effects were in the treatment of "spasticity, painful conditions, especially neurogenic pain, movement disorders, asthma, [and] Glaucoma".[12]

Preliminary findings indicate that cannabis-based drugs could prove useful in treating inflammatory bowel disease (consisting of Crohn's disease and ulcerative colitis),[13] migraines, fibromyalgia, and related conditions.

Planting Cannabis Seeds:

# It's very important that your tools are clean. Plants can get diseases from unclean tools, so wash the tools, trays, etc. with anti-bacterial soap.
# Make sure that your clothes and hair don't have any bugs on them that want to eat plants. In other words, don't go walking in the woods and then right afterwards planting seeds in your clean growroom.
# Seeds sprout the best when the humidity is high, about 60-70%. The temperature should be around 25 Centigrade.

1.  You can buy plastic trays with pre-cut rockwool cubes, or you can purchase a big slab of rockwool and
cut off small cubes of 1 inch thick and 2 inches tal. Put them in small cups. Make sure that each cup has a hole for drainage, otherwise the roots will rot.
2. Make a hole in the top of each rockwool cube, wide enough to drop a seed in, about half an inch deep. Water the cubes thoroughly, letting excess water run off.
3. Drop the seeds in the holes, one seed per hole.
4. Put the cubes under fluorescents lights. It doesn't have to be strong light, 40 Watts will do. Hang the lights 2-3 inches above the cubes. This will provide maximum exposure to the light, and the warmth generated by the lights will facilitate sprouting. Keep the lights on all day and night.
5. Make sure that the room temperature is about 25 C or 90 F. If necessary, buy a heating mat from a gardening store and put it under the cups or tray.
6. After several days, the seeds will sprout.
7. When the seeds sprout, check daily that the lights are high enough over the seedlings. If necessary, raise the lights to give the seedlings room. At this stage, they grow very fast.
8. About 3-5 days after the seeds sprout, the roots will show through the bottom of the rockwool cube. This is the right time to transplant the seedlings. Prepare a bigger slab of rockwool by cutting out a space for the cube and water the rockwool thoroughly. Use tepid water so that the seedling won't get a shock. Carefully take the rockwool cube out of its paper cup or other holder, making sure that you don't touch the roots that poke through the cube and that the roots don't get damaged in any other way, such as rubbing the cube against the cup. Place the cube into the hole that you cut out in the big rockwool slab. If at this stage you discover that the hole is not big enough, don't try to press the cube into the hole. Instead, gently remove the cube and make the hole bigger.
9. Make sure that the small cube does not sink in the hole lower than the rest of the surface. The small cube should rather stick out a bit. This prevents stem rot, which otherwise might occur if water can form a puddle at the base of the stem.
10. After the transplanting you can start adding nutrients to the water. There are special mixes for seedlings and transplanted plants. If you use nutrients that are not specifically for seedlings, use half the dosage.

alternativnadomacamuzika.blogger.ba
Čitanje 23.09.2009; 18:13:56 pm #11
Saraswati

ako se sroljate s bicikla kao ja

ti se jos samo s pasjih preskakala nisi sroljala

Na Marsu ima života. Ali to je samo hipotenuza.
Čitanje 23.09.2009; 18:36:23 pm #12
dacina_curica

ti se jos samo s pasjih preskakala nisi sroljala

kad ustanovimo sta su pasja preskakala  mozda se i s njih smandrljam  (ja bih bila najsigurnija u nekom od zastitnih odijela tipa 'bubble boy' (tj. girl)   )

Čitanje 23.09.2009; 18:41:17 pm #13
Saraswati

mozda se i s njih smandrljam 

a mozda vec jesi, samo nisi skontala

Na Marsu ima života. Ali to je samo hipotenuza.
Čitanje 23.09.2009; 22:36:39 pm #14
dacina_curica

u proslom zivotu vjerovatno  

da me Lusi ne opendreci zbog zachatavanja Stidan ne zaboravi zasaditi i malo cuvarkuce Smiley
« Zadnja izmjena: 23.09.2009; 22:42:52 pm dacina_curica »

Čitanje 30.09.2009; 21:26:26 pm #15
Lusinda

Zna li neko kako se zove ona trava (reckava nekakva, onako po livadi rasla...) sto stavis na ranu kad se posijeces i pomogne da brze zacijeli?

I kako bih ja ovde u jU eS OF eJ mogla napraviti ljiljanovo ulje jer sam cula da je dobro za opekotine? Hvala.

Čitanje 30.09.2009; 21:34:04 pm #16
dacina_curica

Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun. a i malo nevena
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun. ... ulje od obje 'travke' je odlicno za opekotine, posjekotine, ako se sroljate s bicikla kao ja , itd Smiley

ev' da se citiram obje ove 'travke' odlicne za posjekotine/opekotine i tako to Smiley

Čitanje 30.09.2009; 21:38:30 pm #17
Lusinda

ev' da se citiram obje ove 'travke' odlicne za posjekotine/opekotine i tako to Smiley

Hvala, al' da mi je da znam kako se zove ova reckava yebiga ne znam kako da je opishem.
A dje ja da nadjem te travke? Ima li se gdje to kupiti u kakvim biljnim apotekama?

Čitanje 30.09.2009; 21:56:58 pm #18
dacina_curica

ne znam za tu reckavu travu  Huh ali kada saznas javi i ovoj seprtlji meni tih ulja i travki nikad dosta 

U biljnim apotekama i ovim malo bolje snabdjevenijim hipi-s*anje radnjama  (organic markets i tako to) bi trebala moci naci St. john's Wort i kalendulu (neven)  Smiley

Čitanje 30.09.2009; 22:20:34 pm #19
Heidi

ovim malo bolje snabdjevenijim hipi-s*anje radnjama  (organic markets i tako to) bi trebala moci naci St. john's Wort i kalendulu (neven)  Smiley

hipi radnje nisu sranje  ima tu super stvari
vas problem je materijalizam i napuhani ego zaboravili ste da nista ne znate   o vi mali ljudi!

Čitanje 04.10.2009; 18:07:45 pm #20
kneesaa

Zna li neko kako se zove ona trava (reckava nekakva, onako po livadi rasla...) sto stavis na ranu kad se posijeces i pomogne da brze zacijeli?

trava se zove kunica.

od nje sasusene se pravi i caj koji se koji se koristi za ciscenje organizma, i mislim da se najcesce koristi kao pomoc za ozdravljenje.

Sometimes you have to be a bitch to get things done
Čitanje 04.10.2009; 18:15:33 pm #21
Lusinda

trava se zove kunica.

od nje sasusene se pravi i caj koji se koji se koristi za ciscenje organizma, i mislim da se najcesce koristi kao pomoc za ozdravljenje.

Čitanje 09.11.2009; 20:38:28 pm #22
SlucajnaVelicina

Kud ranije ne naletih na ovu temu. Kad sam počela čitati i kad neko upita za reckavu travu, jedva sam čekala da vidim kako niko  nije odgovorio pa da ja ponosno napišem latinski naziv Smiley  Na nekom forumu sam stavila salatu od cvjetova i lista kunice sa ljutikom, ne da nije loše Smiley 
Nego, jel ima među vama iko da ne kupuje čajeve, trave za ovo, ono, rakiju , nego ih sami pravite? U smislu da biste se prije pojeli nego kupili nešto što možete sami nabrati Smiley  (Ovo me podsjeti, čula sam više puta, pričaju 2 žene i jedna veli da kupuje kajmak i sir kod "čiste" nane sa Bjelašnice  )
Evo jedan prijedlog za malu teglicu ; nasjeckajte pelina i stavite u med, možete dodati i malo badema nasjeckanih, oraha ili šta vam duša išće.  Nemam pojma više koliko sam toga pojela ove jeseni, možda dvije teglice već. Ono, napravim čaj, jedem to i uživam.
Šteta što nema nabrati Čaja (zelenog) ođe.   Sad
Čitanje 09.11.2009; 20:47:42 pm #23
kneesaa

ja sam previse lijena da se bavim time - i ponekad se stidim same sebe - jer u porodici imam dvije osobe koje same sakupljaju ciste i suse trave, mijesaju cajeve, prave razno razne delicije i tako to...

od nasih trava se mogu napraviti lijepi mirisni jastucici za spavanje... domace rakije sa domacim biljem...uh...

a kod tvog recepta za medno slatko - moze u to i malo suvih nasjeckanih sljiva.... meni je to vrlo ukusno, mada kako imam alergije na polen - onda znam ponekad imati ruzne reakcije... bjak

Sometimes you have to be a bitch to get things done
Čitanje 09.11.2009; 21:03:59 pm #24
SlucajnaVelicina

No, da mi nismo rođaci? 
Ma može se miksati kako god hoćeš, bitno je staviti sastojke na koje nisi alergičan Smiley  Šteta što si alergična na polen, ja stavim ponekad i onih malih bobica polena, čisto da bude malo "brašnastije". Stavljala sam taj polen u svašta, od sutlije preko raznih kolača. Smiley
Mogla bih probati to tvoje sa šljivama, dobro mi zvuči. Znam sigurno za šta će biti dobro 
Od ovogodišnje(vlastite) rakije    imam liker od šipuraka, drijenjka i dunja  (za sad). Šipurak mi je odličan ispao, a za dunje jedva čekam da nadođu, to mi je  najdraži jesenji poklon. Polako se gubi onaj miris šljiiiive, a preuzima miris dunja. Što bi rekle tinejdžerice: Yaay Smiley
Ko reče da će probati držati kantarion u saksiji u stanu? Baš me zanima kako to izgleda i jel teško održavati. Doduše nemam problema, imam dovoljno zaliha za sve psihičke probleme koje (ću da) imam
 Str: [1] 2 3 4   Gore
Skoči na: