Forum [ Radio Sarajevo ]

Napredna pretraga
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
31.10.2014; 10:31:22 am
Novo na Radiosarajevo.ba
Novosti: Za sve one koji nas posjećuju putem mobilnih telefona: WAP verzija Foruma Radio Sarajeva je:
Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.
 Str: 1 2 3 [4] 5 6   Dolje
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. Alati teme  
Čitanje 22.04.2009; 20:43:52 pm #75
Conan the citizen

Odg: Tasim Kucevic osamario zenu i napao novinarku pred kamerama

Jedva cekam kolumnu stanovitog imama Velica..mozda saznamo da Tasim i nije tako los tip, mozda se negdje i nasla koja hedija za dzamije i hajr cesme! 

Čitanje 22.04.2009; 20:47:18 pm #76
Svemirski_Jebach

to je sigurno islamofobija  Huh? Huh?

How do you reconcile religious differences between you and your wife? "Well, on one Sunday we don't go to her church and on the other we don't go to mine."
Čitanje 22.04.2009; 20:53:15 pm #77
Bicycle Repair Čojek

sad sam sa mevluda .....nedamo sudu Kasima,Hodžu iz G.Bukovice  ,Šaju etc....

Za taj kolač sa tanjira čekaćeš da gosti odu!
Čitanje 22.04.2009; 21:54:40 pm #78
Faust

Je li se pojavio igdje podatak da je napravio koju džamiju oko Živinica? Poznato je da IZ ne provjerava porijeklo imovine: šta ih briga je li novac zarađen prodajom žena, noćnim klubom, reketom, kamatarenjem...
Tasimova džamija.

"Helem, u jednom mjestu pored Olova, osam kilometara niz rijeku Krivaju, jedan moj bliži rođak ima prelijepu njivu od nekoliko dunuma, smještenu tik uz put Olovo-Zavidovići i na lijevoj strani/obali rijeke Krivaje. Put, zapravo, dijeli njivu od rijeke, tako da je njiva (zbog puta) u stalnoj čežnji za vodom/rijekom a nikada je dosegnuti, dok je ljepotica Krivaja u maloj prednosti, jerbo ona kad poželi njivu – skokne do nje, jednostavno nabuja i sve preplavi, a put joj tada, kao prepreka, ništa ne znači. Tako, naprosto, Allah da."  Muhamed ef. Velić
Čitanje 22.04.2009; 21:58:49 pm #79
danes

Je li se pojavio igdje podatak da je napravio koju džamiju oko Živinica? Poznato je da IZ ne provjerava porijeklo imovine: šta ih briga je li novac zarađen prodajom žena, noćnim klubom, reketom, kamatarenjem...
Tasimova džamija.

Da bi imali mogućnost pregleda linka, molimo Vas da se registrujete ili prijavite ukoliko već imate Korisnički račun.
Čitanje 22.04.2009; 22:02:07 pm #80
Faust

Tasimova džamija.

Nisam čitao, prije nego sam napisao, kunem se... ne mogu da vjerujem; ima li ijedan lik iz ove "branše" koji će se malo drugačije ponašati, originalnije (recimo: ne pravi vjerske objekte)...  Shocked Shocked Shocked Shocked 

"Helem, u jednom mjestu pored Olova, osam kilometara niz rijeku Krivaju, jedan moj bliži rođak ima prelijepu njivu od nekoliko dunuma, smještenu tik uz put Olovo-Zavidovići i na lijevoj strani/obali rijeke Krivaje. Put, zapravo, dijeli njivu od rijeke, tako da je njiva (zbog puta) u stalnoj čežnji za vodom/rijekom a nikada je dosegnuti, dok je ljepotica Krivaja u maloj prednosti, jerbo ona kad poželi njivu – skokne do nje, jednostavno nabuja i sve preplavi, a put joj tada, kao prepreka, ništa ne znači. Tako, naprosto, Allah da."  Muhamed ef. Velić
Čitanje 22.04.2009; 22:40:43 pm #81
kneesaa

ovo je vjerovatno otislo jutros medijima, al' nije na odmet da se ponovi. do sada su se i druge zenske grupe pridruzile.

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

SVIM MEDIJIMA – HITNO!

Nevladine organizacije BiH najoštrije osuđuju brutalni fizički i verbalni napad Tasima Kučevića, beskrupuloznog i bahatog trgovca ženama i organizatora prisilne prostitucije,  na člana porodice jedne od njegovih žrtava jučer pred zgradom Suda BiH. Takodje najoštrije osuđujemo napad Kučevićevog saradnika Envera Spahića na Vildanu Duran, novinarku Federalne televizije koja je jedina priskočila u pomoć napadnutoj ženi i time iskazala građansku hrabrost.

Najoštrije osuđujemo ponašanje policije koja je napad mirno posmatrala i time poslala poruku građankama i građanima da je u ovoj zemlji kriminalcima sve dozvoljeno. Da li živimo u državi u kojoj se nasilje nagrađuje, a nasilnici se smatraju herojima? Da li građani trebaju preuzeti odbranu svojih i života svoje djece u svoje ruke? 

Nasilje u BiH društvu, te naročito nasilje nad ženama i djecom, ubistva na ulicama gradova, odavno su prešli prag tolerancije.

Zahtijevamo od organa vlasti i policije da osiguraju građanima i građankama život u miru i bez nasilja i da konačno počnu primjenjivati zakone i međunarodne dokumente koje je naša zemlja potpisala!

Zahtijevamo od organa pravosuđa da izricanjem najoštrijih kazni kriminalcima i kriminalnim grupama pošalje jasnu poruku nulte tolerancije prema nasilju, trgovini ženama i prisilnoj prostituciji!

Nevladine organizacije:

Prava za sve Sarajevo

INFOTEKA - zenski informaciono dokumentacioni centar Zenica

ACIPS

Udruženje "Vaša prava BiH"

Centar «Žena i društvo», Sarajevo

Fondacija CURE Sarajevo

Udružene žene Banja Luka

Udruženje gradjana PRAVO LJUDSKI

Udruzenje zena oboljelih od raka dojke ASKA Visegrad

Udruzenje zena SNOP Rogatica

Udruzenje zena Gorazdanke Gorazde

Mreža PETRA Republika Hrvatska (mreža organizacija u RH koja radi na suzbijanju i eliminiranju trgovanja ženama i djecom)
« Zadnja izmjena: 23.04.2009; 08:00:46 am kneesaa »

Sometimes you have to be a bitch to get things done
Čitanje 22.04.2009; 23:49:53 pm #82
Svemirski_Jebach

Tasimova džamija.

Nisam čitao, prije nego sam napisao, kunem se... ne mogu da vjerujem; ima li ijedan lik iz ove "branše" koji će se malo drugačije ponašati, originalnije (recimo: ne pravi vjerske objekte)...  Shocked Shocked Shocked Shocked 

jesi mu profil osajco...nekreativni su pravo.

How do you reconcile religious differences between you and your wife? "Well, on one Sunday we don't go to her church and on the other we don't go to mine."
Čitanje 23.04.2009; 01:19:43 am #83
rep

bruka, bruka, bruka.
Čitanje 23.04.2009; 02:08:34 am #84
Pista bacsi

Nakon ovoga klipa fakat sam izgubio i zadnju nadu da imamo bilo kakvu, ali fakat bilo kakvu pravnu drzavu.
Nakon ovoga klipa zaista vidim da nema smisla da se covjek vise bori za bilo sta ili da bilo koga ubjedjuje u neke stvari.
Ovo je zalostno, ovo je dno dna  Sad Sad Sad
Grijesis, ima drzave, ima !

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=m5nB8G3hhQs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=m5nB8G3hhQs</a>

Stara dubrovačka kaže: "Bolje se okliznut nogom, nego jezikom."
Čitanje 23.04.2009; 10:37:37 am #85
igor

mi svakoga dana u svakom pogledu sve vise i vise napredujemo,naravno prema dnu Huh?
Čitanje 23.04.2009; 15:18:55 pm #86
Conan the citizen

Moram priznati, ovako javno, da sam ostao totalno zbunjen sinosnjom emisijom "Odgovorite narodu" na FTV-u, a koja se  bavila napadom barabe Tasima Kucevica na jednu savim obicnu gradjanku, samo iz razloga sto mu nije ogovarao kontekst par postavljenih pitanja!
Poceo sam gledati emisiju sa nadom da cu nesto vise saznati o identitetu "tetke", nacinu na koje su umrle njene sestrisne, kao  razlozima njenog problema, ali, kad tamo, opste sijelo od likova koji jos samo ne izviruju od pastete (izuzimajuci Bosnjaka i Duranovu).
Nisam mogao ni zamisliti da ce u cjelovecernjoj emisiji biti vise govora o  Muji Mujicu, nego o zrtvama Tasima Kucevica i njegovom napadu na "tetku". Jebi ga, "tetka" je samo obicna tetka koja ce neafirmisanoj ili tek afirmisanoj Vildani Duran posluziti kao odskocna daska u karijeri, a Bakiru i kompaniji kao izgovor da su u ovoj zemlji jedino novinari sposobni da se razracunaju sa sto sa kriminalcima, sto sa korumpiranim politicarima!
Takozvani obicni narod je opet ispao ovca/bekan, bar po vremenu posvecenoj aktuelnoj temi, kao i po iznesenom od strane Demira Mahmutcehajica, koji je u t-shirt-u sa logom NSK-a ili cega vise, pjenio na sve strane kivan na izostalu i mlaku "reakciju" pucanstva. Sto se tice Vildane Duran, svaka njoj cast, za ocekivati je da u veznom redu pojaca ekipu "60 minuta" zajedno sa Helacovom i Setkom...zasluzila je to!
Ali, ne oglada se samo "kukavicluk drustva" u nesprecavnja napada na neduznu zenu, on se isto tako ogleda u reakciji kamermana, koji nakon samara brze-bolje ustukne i nastavi snimati sa sigurne distance, sto je svakako za osudu. Dok Duranova vristi, kamerman sve to mrtav-hladan snima, jer u "drustvu spektakla" ono sto nije snimljeno-nije ni postojalo, itekako je toga svjestan taj ....!
Zasto on nije odlozio svoj alat i prisao zeni da pomogne? Vjerovatno nije smio napustiti svoje radno mjesto!
Bili smo svjedoci kako necije licne hrabrosti (prije reci nemoci, ali eto...), tako i specificnog "medijskog kukavicluka" koji se ogleda u kamermanovoj ravnodusnosti!

B.t.w-hoceli u ovoj zemlji iko normalan napraviti intervju sa "anonimnom tetkom" oci sa oci, bez uplitanja tazno-razni dusebriznika i onih koji svoj medijski aktivizam dobrano naplacuju?Roll EyesRoll EyesRoll EyesRoll EyesRoll EyesRoll Eyes??

« Zadnja izmjena: 23.04.2009; 15:51:46 pm Conan the citizen »

Čitanje 23.04.2009; 15:34:28 pm #87
Svemirski_Jebach

ne bih se slozio s tobom u pogledu kamermana. Mislim da je on odradio svoj dio posla odlicno, ako nista sve je snimljeno, tako da baraba tasim ne bi mogao reci ja sam je odgurnuo (kao sto je djubre pokusalo reci). Prema tome, sto se mene tice 5+ za kamermana.

A sto se tice ovih likova i toga pitanja sta je sa tom tetkom i njenom djecom - mislim da to zasluzuje posebnu emisiju, da se razbije mrak koji nas okruzuje, mrak trgovine zenama (izmedju ostalih mrakova).

Da Bog sacuva i sakloni. 

Čitanje 23.04.2009; 15:50:16 pm #88
Conan the citizen

ne bih se slozio s tobom u pogledu kamermana. Mislim da je on odradio svoj dio posla odlicno, ako nista sve je snimljeno, tako da baraba tasim ne bi mogao reci ja sam je odgurnuo (kao sto je djubre pokusalo reci). Prema tome, sto se mene tice 5+ za kamermana.

A sto se tice ovih likova i toga pitanja sta je sa tom tetkom i njenom djecom - mislim da to zasluzuje posebnu emisiju, da se razbije mrak koji nas okruzuje, mrak trgovine zenama (izmedju ostalih mrakova).

Da Bog sacuva i sakloni. 

Svako ima pravo na vlastiti stav, demokracija je, zar ne?

Ali, ako se budemo drzali toga da je samo ono sto je snimljeno kamerom validno, sve ostalo postaje, automatski, lazno, neprovjereno, sumnjivo!
Sjajno je to sto je on zabiljezio kamerom, ali nakon samara, bar za mene, bilo je prirodno da reaguje i ukaze pomoc bespomocnoj zeni.
Na kraju-tetka je samo kolateralna steta, to se moglo vidjeti po sinosnjoj emisiji, u kojoj su posve sporedni akteri dobili pozornost...umjesto nje!!!! 

Čitanje 23.04.2009; 15:57:55 pm #89
Mo_Sacirbey

Conane, jarane... Voziš viljuškar s nitroglicerinom.... Pored tebe kolegi pao na nogu neki sanduk. Već je prišao treći da mu pomogne...

a) Bez razmišljanja ćeš sletiti s viljuškara u brzini, i pomoći im oko sanduka, puštajući viljuškar da ode u PM skupa sa svima vama

b) Radićeš svoj posao, uredno zaustaviti viljuškar, pa onda vidjeti šta možeš uraditi.

Hoću reći, vjerujem da se kamerman usr'o (znao sam sveukupno dvojicu koji nisu miševi u tom esnafu), ali maksimum njegovog doprinosa i jeste da svoj posao staloženo odradi, i poslije podastre "društvu spektakla".

Uostalom koliko bi ljudi uopće pogledalo VIJEST o "incidentu"? A klip je užasnuo mnoge, izgleda više od meni daleko stravičnije priče o djevojčici iz izbjegličkog kampa koja je glavom platila sjedanje u kombi Tasima Ramadanija. Čiju tetku je Tasim nokautiro.

"I vi ćete kazneno odgovarati jer huškate ljude. Niste svjesni u što upadate!"
Čitanje 23.04.2009; 16:04:44 pm #90
Conan the citizen

Conane, jarane... Voziš viljuškar s nitroglicerinom.... Pored tebe kolegi pao na nogu neki sanduk. Već je prišao treći da mu pomogne...

a) Bez razmišljanja ćeš sletiti s viljuškara u brzini, i pomoći im oko sanduka, puštajući viljuškar da ode u PM skupa sa svima vama

b) Radićeš svoj posao, uredno zaustaviti viljuškar, pa onda vidjeti šta možeš uraditi.

Druze Mo, nema sile da se nitroglicerin skladisti viljuskarom...znas da se on ne smije treskati, a da ne spominjem muckanje!
Nije to Coca-cola dispanzer, vec ekstremno zapaljiv i opasan materijal!

Vidis, nekada je i iskustvo regruta u ceti podrske kasarne Semizovac...presudno!

Čitanje 23.04.2009; 16:16:37 pm #91
Conan the citizen

Uostalom koliko bi ljudi uopće pogledalo VIJEST o "incidentu"? A klip je užasnuo mnoge, izgleda više od meni daleko stravičnije priče o djevojčici iz izbjegličkog kampa koja je glavom platila sjedanje u kombi Tasima Ramadanija. Čiju tetku je Tasim nokautiro.

O ovome i govorim, druze Mo! 

U "drustvu spektakla", kako ga razno-razni teoreticati nazivaju, najbitnije je da ovakva vijest izazove sok, pa nakon toga bijes u gledatelju!
Jebo te, svjedocim o disonantnim tonovima u vlastitoj okolini na racun Sandjaklija, kako to treba vjesati, skidati skalpove....bla, bla...covjece, imamo na sceni rasizam na osnovu bioloskog ili geografskog porjekla!
Mislim da si ti duboko svjestan toga!

Čitanje 23.04.2009; 16:24:56 pm #92
Mo_Sacirbey

Druze Mo, nema sile da se nitroglicerin skladisti viljuskarom...znas da se on ne smije treskati, a da ne spominjem muckanje!
Nije to Coca-cola dispanzer, vec ekstremno zapaljiv i opasan materijal!

Vidis, nekada je i iskustvo regruta u ceti podrske kasarne Semizovac...presudno!

Nitroglicerin je metafora... Nitroglicerin može biti bilo što... nevinašce
Zbog treskanja sam ga bez konsultacije priručnika za skladištenje hazmata nepromišljeno metno na viljuškar. 

Čitanje 23.04.2009; 16:28:38 pm #93
Mo_Sacirbey

O ovome i govorim, druze Mo! 

U "drustvu spektakla", kako ga razno-razni teoreticati nazivaju, najbitnije je da ovakva vijest izazove sok, pa nakon toga bijes u gledatelju!
Jebo te, svjedocim o disonantnim tonovima u vlastitoj okolini na racun Sandjaklija, kako to treba vjesati, skidati skalpove....bla, bla...covjece, imamo na sceni rasizam na osnovu bioloskog ili geografskog porjekla!
Mislim da si ti duboko svjestan toga!

A glede toga... Pribojski se akcenat teško da prikriti, šta da ti rečem. Fašistička reakcija fašiziranog društva, pervertira humanistički impuls sućuti sa žrtvom zločina. Tako bi ti to rek'o neki Ivan Vlahikazazović. Kontrareakcija bi mogla ići recimo u smjeru "Svi smo mi Tasim" homogenizacije među nama Sandžosima... I tako onda u nedogled. Prava balkanijada. 

Čitanje 23.04.2009; 16:42:14 pm #94
Conan the citizen

A glede toga... Pribojski se akcenat teško da prikriti, šta da ti rečem. Fašistička reakcija fašiziranog društva, pervertira humanistički impuls sućuti sa žrtvom zločina. Tako bi ti to rek'o neki Ivan Vlahikazazović. Kontrareakcija bi mogla ići recimo u smjeru "Svi smo mi Tasim" homogenizacije među nama Sandžosima... I tako onda u nedogled. Prava balkanijada. 

Ne boj se ti nista...rijesice taj dugotinjajuci unutarbosnjacki sukob- nesto Radoncic, nesto Reis Ceric! 
B.t.w Tasim Kucevic je, svakako, Arbanas, pardon, nacionalno osvjesten Bosnjak jedno dvadeset i kusur godina!!!!! 

Čitanje 23.04.2009; 18:54:25 pm #95
Svemirski_Jebach

mislim da je znacajno sto je ipak sve snimljeno, ako nista a ono da se vidi i samar koji je drzava BiH primila od barabe Tasima K.

Nije vise ni do tetke, samar je, bez sve simbolike, samo samar, nit' je do nesretne djevojke koju je zla sudbina dovela u ruke barabe i dusmana Tasima jerbo to je, bez sve simbolike, "samo" kriminal, nego je to sto baraba Tasim K. osamari drzavu i sud i policiju i vlast, a to je drugovi slozicete se, dugorocno mnogo opasnije za sve. Naravno, iskreno mi je zao i te nesretne djevojke i njenih roditelja i brace i sestara ako ih ima, i njene tetke i ostale rodbine i prijatelja, ali se tome u kraj ne moze stati sve dok se drzava boji jedne obicne barabe Tasima K.

Jerbo da je k'o sto nije, Tasim bi u sudnicu dosao skruseno, u strahu, a iz nje bi izasao u lisicama, bio bi uveden u kombi koji bi ga odveo na dugotrajno odsluzenje robije od 25 godina, sa mogucnoscu pomilovanja nakon 15. Osim toga, imovina barabe Tasima, njegove zene, dajdzica, tecica, teca i tetki, amidza, strina i amidzica, sinova i kcerki, brace i sestara, bratica i sestrica te ostale mnogobrojne rodbine i prijatelja, a koja je povezana sa izvrsenjem krivicnog djela, pa makar time sto je u sestricevoj kuci baraba Tasim razgovarao i planirao kriminalne aktivnosti, bi bila zauvijek konfiskovana i prodata na licitaciji.

Da se razumijemo i razjasnimo, baraba Tasim je obicna baraba i nije ni Albanac ni Sandzaklija ni Bosanac. Zalosno je i tragicno da su ovo mnogi uzeli kao oruzje protiv Sandzaklija, Albanaca kao sto su onoga Roberta uzeli kao oruzje protiv Roma. Tasim je baraba i nista drugo i tako ga treba jedino i posmatrati. Molim sve da se uzdrze od komentara koji su upereni protiv nacionalnih, rasnih ili etnickih grupa i koji izrazavaju rasisticke i druge predrasude protiv drugog i drugacijeg. Ne treba nam to, iako smo u to vec odavno daleko zagazili. Koliko god se trebamo uzasavati barabe Tasima K. i njegove bagre, toliko se trebamo uzasavati komentara i ideja koje generalizuju, vrijedjaju i pozivaju na linc cijele grupe. Uvijek protiv rasizma, nacionalizma, predrasuda. I nisam jedan od onih koji misle da sada barabu Tasima K treba uvesti u podrum milicijske stanice, dovesti 5 drotova da ga mlate do iznemoglosti, jer nije to to. Barabu Tasima K, treba osuditi pravicno, 25 godina ili slicno, i neka sluzi iza resetaka u zatvoru. Vjerujte da je to dovoljno za vecinu.

pozdrav   

Čitanje 27.04.2009; 14:00:24 pm #96
Mo_Sacirbey

Pet drotova je takvima ipak nekakva neophodna priprema za zatvor. To ti je isto kao da hoćeš ćevape baciti na roštilj a nisi meso samlio. Sitno.

Guantanamera... nevinašce

Čitanje 27.04.2009; 17:39:01 pm #97
danes

Ponekad mislim da je Amerika "majka" pravosuđa, dobiješ dvije tri doživotne + 150 godina

mislim da je znacajno sto je ipak sve snimljeno, ako nista a ono da se vidi i samar koji je drzava BiH primila od barabe Tasima K.

Nije vise ni do tetke, samar je, bez sve simbolike, samo samar, nit' je do nesretne djevojke koju je zla sudbina dovela u ruke barabe i dusmana Tasima jerbo to je, bez sve simbolike, "samo" kriminal, nego je to sto baraba Tasim K. osamari drzavu i sud i policiju i vlast, a to je drugovi slozicete se, dugorocno mnogo opasnije za sve. Naravno, iskreno mi je zao i te nesretne djevojke i njenih roditelja i brace i sestara ako ih ima, i njene tetke i ostale rodbine i prijatelja, ali se tome u kraj ne moze stati sve dok se drzava boji jedne obicne barabe Tasima K.

Jerbo da je k'o sto nije, Tasim bi u sudnicu dosao skruseno, u strahu, a iz nje bi izasao u lisicama, bio bi uveden u kombi koji bi ga odveo na dugotrajno odsluzenje robije od 25 godina, sa mogucnoscu pomilovanja nakon 15. Osim toga, imovina barabe Tasima, njegove zene, dajdzica, tecica, teca i tetki, amidza, strina i amidzica, sinova i kcerki, brace i sestara, bratica i sestrica te ostale mnogobrojne rodbine i prijatelja, a koja je povezana sa izvrsenjem krivicnog djela, pa makar time sto je u sestricevoj kuci baraba Tasim razgovarao i planirao kriminalne aktivnosti, bi bila zauvijek konfiskovana i prodata na licitaciji.

Da se razumijemo i razjasnimo, baraba Tasim je obicna baraba i nije ni Albanac ni Sandzaklija ni Bosanac. Zalosno je i tragicno da su ovo mnogi uzeli kao oruzje protiv Sandzaklija, Albanaca kao sto su onoga Roberta uzeli kao oruzje protiv Roma. Tasim je baraba i nista drugo i tako ga treba jedino i posmatrati. Molim sve da se uzdrze od komentara koji su upereni protiv nacionalnih, rasnih ili etnickih grupa i koji izrazavaju rasisticke i druge predrasude protiv drugog i drugacijeg. Ne treba nam to, iako smo u to vec odavno daleko zagazili. Koliko god se trebamo uzasavati barabe Tasima K. i njegove bagre, toliko se trebamo uzasavati komentara i ideja koje generalizuju, vrijedjaju i pozivaju na linc cijele grupe. Uvijek protiv rasizma, nacionalizma, predrasuda. I nisam jedan od onih koji misle da sada barabu Tasima K treba uvesti u podrum milicijske stanice, dovesti 5 drotova da ga mlate do iznemoglosti, jer nije to to. Barabu Tasima K, treba osuditi pravicno, 25 godina ili slicno, i neka sluzi iza resetaka u zatvoru. Vjerujte da je to dovoljno za vecinu.

pozdrav   

Čitanje 27.04.2009; 18:57:52 pm #98
Svemirski_Jebach

pa i jest i nije. zavisi kako gledas. mozda cu iskoristiti ovu temu da o tome nesto kazem (jer sam eto, koliko toliko u tom fahu), a vezano je ipak za ovu temu.

Dakle, u americi je trenutno 2.3 miliona ljudi u zatvoru, a ako racunamo i one koji su osudjeni uslovno i one koji su pusteni ranije na uslovnu slobodu taj broj iznosi nevjerovatnih 7.2 miliona ljudi. Zatvorski sistem postoji na nivou saveznih drzava, dakle svaka ima svoje zatvore te postoje federalni zatvori. Zatvori mogu biti sa minimalnom sigurnosti (dakle, mjere nisu tako stroge, ali svakako ne mozes izaci na vikend i slicne ludosti kao kod nas) i oni su uglavnom za ljude koji su pocinili nenasilne zlocine tipa utaje poreza ili slicno i koji su relativno sigurni, oni sa srednjim stepenom sigurnosti sto je vec ozbiljno i relativno opasno biti unutra, i na kraju zatvori maksimalne sigurnosti u kojima su nasilni zatvorenici, clanovi bandi, ubice, silovatelji i slicna bagra. U ovim posljednjim ima slucajeva da su zatvorenici izolovani i ne mogu napustati celiju 23 sata na dan, do kraja zivota i imaju samo jedan sat dnevno aktivnosti unutar prostora od nekih 50 kvadrata koji je ogradjen zicom. To je malo sto se tice zatvora.

Sto se tice samih kazni i duzine, vecina drzava ima smrtnu kaznu, nekih 5-6 je potpuno ukinulo istu te jedan znacajan broj zakonski ima smrtnu kaznu ali se ona ili ne izrice ili ne izvrsava ili je zadnja izvrsena ili izrecena prije 20-30 godina. Dakle, u vecini drzava smrtna kazna nije cesta, ako je uopce i ima. U onih nekoliko ostalih, prije svega onih drzava na jugu, se izvrse gotovo sve smrtne kazne. Takodje, od momenta izricanja do momenta izvrsenja obicno prodje mnogo godina, obicno 15-ak pa cak i 20 godina koje prodje u raznoraznim zalbama i slicno. I smrtna kazna je predvidjena samo na ubistva i to najteze oblike.

Sto se ostalih kazni tice, dozivotna je relativno cesta, tako da svi oni koji pocine teska djela (najcesce je to ubistvo razlicitih oblika, da sad ne ulazim u to), a smrtnu ne dobiju dobiju dozivotnu bez mogucnosti pomilovanja odnosno ranijeg izlaska. Dakle, to se naglasi, inace postoji mogucnost pomilovanja nakon mislim 2/3 kazne, u slucaju dozivotne obicno nakon 25 godina ili slicno. Ne bih sada ulazio u detalje kolike zu kazne za koje djelo jer to bi zahtjevalo puno vremena, te su kazne razlicite u razlicitim okolnostima i mjestima, ali cu samo napomenuti da je porota (koja je sastavljena od obicnih ljudi, laika iz te zajednice gdje se sudi) ta koja odredjuje da li je neko kriv ili nije, a ako bude, onda sudija odredjuje kaznu. Izuzetak je smrtna kazna koju izrice porota, a ne sud. Kao referencaza duzinu kazni, moze posluziti cinenjica da se za oruzanu pljacku (prvi put i to ako niko nije povrijedjen) obicno dobije izmedju 5-15, za ubistvo prvog stepena 25- do dozivotne, u slucaju da neko vozeci pijan skrivi nesrecu u kojoj neko pogine radi se o ubistvu (laksem obliku) za koji se lako moze dobiti 10-ak godina, ako ne i vise, napad na vozaca gradskog autobusa minimalno 7 godina, posjedovanje ilegalnog oruzja minimalno 3 godine npr i sl.

Ono sto je zanimljivo je da se kazne za teza djela rijetko izricu na odredjen broj godina npr. rijetko ce neko biti osudjen na 7 godina ili slicno, nego se izricu u rasponu, npr neko bude osudjen na 15-25 godina, 25-dozivotna, sto znaci da ta osoba da bi mogla traziti pomilovanje mora provesti najmanje ili 1/2 ili 2/3 od ove nize kazne, a onda poseban odbor odlucuje, na osnovu ponasanja pojedinca, koliko ce ta kazna zaista trajati, da li npr 15 godina ili 20 ili cak 25.

Na kraju ovog dugog posta, da dodam da je u krivicnom procesu u americi vrlo vazno imati solidnog advokata, jer se moze desiti da zbog loseg advokata odbrane neko nevin zavrsi u zatvoru ili mozda dobije tezu kaznu nego sto je trebala biti i slicno, a isto tako, ako neko ima dobrog advokata moze biti oslobodjen iako je mozda kriv i slicno. Ima naravno ovdje mnogo mnogo drugih stvari kojih se nisam ni dotakao ali eto, onako, jedan kratki pregled.

I da jos jedna stvar je zanimljiva, u americi vrlo rijetko postoji pritvor prije ili tokom sudjenja, osim za mozda 5% onih koji predstavljaju zaista opasnost za zajednicu ili mogucnost bijega, dakle svega 5% ljudi bude u pritvoru prije nego im je izrecena kazna, dok je kod nas gotovo obratno ili mozda je odnos 60-40%.

Nadam se da nije bilo predugo.

« Zadnja izmjena: 27.04.2009; 19:07:38 pm Svemirski_Jebach »

Čitanje 27.04.2009; 21:18:29 pm #99
kneesaa

ako ko uspije postaviti na youtube odlomak iz vecerasnjih 60minuta vezan za tasima bilo bi super!!

Sometimes you have to be a bitch to get things done
 Str: 1 2 3 [4] 5 6   Gore
Skoči na: